15 C
Palanga
2024 / 03 / 28

Kūdikio planavimas – ką svarbu žinoti ir padaryti prieš pastojant?

Ar jau skaitėte?

Sprendimas planuoti šeimos pagausėjimą suteikia ir daug malonių emocijų, ir sustiprina atsakomybės bei nerimo jausmą – ar kūnas taip pat pasiruošęs? Natūralu, kad kyla daug klausimų, tad ką svarbu žinoti ir padaryti, kad kūdikio planavimo procesas būtų kuo sklandesnis ir ramesnis?

- Reklama -

Ar pavyks greitai pastoti? Ar kūdikis vystysis gerai ir bus sveikas, ar gimdymas neįvyks anksčiau nei planuota, ar kūnas pasiruošęs ir neužklups sveikatos bėdos? Šie ir dar daugiau klausimų kamuoja būsimas mamas. Ypač daug nerimo aplanko pirmą kartą šeimos pagausėjimą planuojančias poras. Pasak „Nordclinic“ gydytojos akušerės ginekologės Irinos Sučkovos, naujos gyvybės sukūrimas ir išnešiojimas devynis mėnesius pareikalauja daug moters jėgų. Tad svarbu pasiruošti ir nėštumo laikotarpiui, ir jau planuojant kūdikį įvertinti savo sveikatą bei pradėti gyventi sveikiau. Prevenciškai naudinga pradėti ruoštis nėštumui bent prieš tris mėnesius. Štai, kuriems aspektams verta skirti daugiausiai dėmesio.

Gyvenimo būdas – ko atsisakyti ir ką įtraukti į kasdienybę?

„Žinoma, visų pirma, svarbiausia atsisakyti žalingų įpročių – alkoholio, rūkymo. Tai aktualu ir moteriai, ir jos partneriui, kuriam, beje, bent tris mėnesius prieš pradedant planuoti kūdikį reiktų vengti ir pirties, nes karštis gali pabloginti spermos kokybę“, – atkreipė dėmesį akušerė ginekologė Irina Sučkova.

Mityba taip pat turi didelę reikšmę, nors moteris gali maitintis sveikai ir natūraliai iš maisto produktų gauti geležies bei kitų vitaminų ir mikroelementų, visgi papildomai vartoti reikia folio rūgštį (400 mcg kasdien). Tai B grupės vitaminas, svarbus normaliam vaisiaus augimui ir vystymuisi.

Didelę reikšmę turi ir vitaminas D, jo trūkumas nustatomas daug gyventojų. Šis vitaminas yra naudingas moters ir kūdikio sveikatai – svarbus imuninei sistemai, kaulams, būtinas kalcio ir fosforo pasisavinimui bei metabolizmui.

Taip pat skaitykite:  Jaunus žmones užklumpanti klastinga liga: simptomus priskiria pervargimui darbe

Na, o vengti reikia žalio, neapdoroto, labai riebaus, greitojo maisto – tai padės kontroliuoti svorį ir išvengti sveikatos sutrikimų. Norint vartoti kitus vitaminus papildomai, verta pasitarti su gydytoju ginekologu, įvertinus tyrimus galima spręsti, kokių mikroelementų trūksta, o galbūt pakanka visavertės mitybos.

- Reklama -

Kada ir kokie tyrimai reikalingi?

„Nordclinic“ gydytojos akušerės ginekologės Irinos Sučkovos.

Gydytojos akušerės ginekologės I. Sučkovos teigimu, planuojant kūdikį moteriai svarbu nurimti, o baimių būna daug. Ypač pirmą kartą pacientės nežino, ko tikėtis, ar viskas bus gerai. Sveikatos įvertinimui atliekamas bendras kraujo tyrimas, vienas svarbiausių rodiklių yra geležies kiekis, nes ji daro reikšmingą įtaką sklandžiam pastojimui ir nėštumui.

Apsilankius pas gydytoją ginekologą įvertinama gimdos kaklelio būklė, ar nėra pakitimų. Kai kurios ligos, pavyzdžiui, gimdos polipai, miomos arba endometriozė, gali trukdyti pastoti, tad pirmiausiai ją reikia gydyti. Dėl papildomų tyrimų sprendžiama priklausomai nuo rizikos faktorių. Pavyzdžiui, jei pacientė ar jos vyras serga lėtine liga, nėštumą planuoti reikėtų remisijos laikotarpiu, taip pat svarbu gydytoją informuoti, kokie vaistai vartojami.

„Kuo vyresnė moteris, tuo labiau didėja rizikos. Nuo 35 metų ne tik mažėja šansai pastoti, bet ir didėja chromosominių anomalijų tikimybė. Tačiau, jei šeimoje buvo genetinių ligų atvejų, prieš nėštumą, nepriklausomai nuo amžiaus, reikėtų kreiptis į genetikus. Dar vienas svarbus rizikos rodiklis yra keli persileidimai iš eilės dėl neaiškios priežasties arba pirmas vaikas gimė su chromosomine patologija, tokioms poroms svarbu kreiptis į genetikus, atlikti ištyrimą dėl paveldimų ligų dar prieš planuojant nėštumą“, – akcentavo akušerė ginekologė I. Sučkova.

Jei moteriai tai nebe pirmas nėštumas, reikia įvertinti, kaip pacientė gimdė pirmą kartą, jei tai buvo cezario pjūvis, dėl kokios priežasties buvo pasirinkta atlikti operaciją, o ne individualiai spręsti dėl gimdymo taktikos.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  10 patarimų, į ką reikėtų atkreipti dėmesį vartojant vaistus

Ką daryti, jei buvo vartojami kontraceptikai?

Kokią įtaką apsisaugojimo nuo nėštumo priemonės daro moters organizmui, priklauso nuo metodo. Pavyzdžiui, jei buvo naudojama spiralė arba implantas, pasak gydytojos akušerės ginekologės I. Sučkovos, pirmiausiai su savo gydytoju reikėtų aptarti, kada galima nutraukti kontracepcijos vartojimą. Įprastai po spiralės ištraukimo gimdos gleivinė atsistato greitai, vidutiniškai po dviejų mėnesių. Jei buvo vartojamos kontraceptinės tabletės, baigus vartoti paskutinę jų pakuotę nėštumą galima planuoti jau kito ciklo metu.

Kodėl svarbi svorio kontrolė ir fizinis aktyvumas?

Tiek viršsvoris, tiek svorio trūkumas gali apsunkinti pastojimo galimybę. Be to, fizinis aktyvumas prieš nėštumą ir jo metu gali sumažinti gestacinio diabeto, preeklampsijos tikimybę. Todėl taip svarbu būti aktyvioms ir kontroliuoti svorį. Idealu, jei kūno masės indeksas yra 18.5-25, žinoma, gydytojos I. Sučkovos teigimu, suprantama, kad priklausomai nuo aplinkybių, ne visuomet pavyksta sureguliuoti svorį iki nėštumo, tačiau tai gali daryti įtaką. Amerikos reprodukcinės medicinos draugijos 2021 m. nutukimo ir reprodukcijos komiteto informacijos duomenimis, didėjant KMI auga anovuliacinio nevaisingumo rizika.

Saikinga mankšta, pasivaikščiojimai, sportinė veikla – joga, plaukimas, ar kita mėgstama fizinė veikla planuojant kūdikį atpalaiduos ir sustiprins kūną, o tai gali padėti ir lengviau pagimdyti.

Svarbus ir psichologinis nusiteikimas

Kūdikio planavimas yra džiugus procesas, tačiau kartais gali atrodyti kaip intensyvūs emocijų kalneliai – vieną dieną daug vilties, kitą dieną – daug nusivylimo išvydus vieną juostelę nėštumo teste. Tai procesas, kuris reikalauja tikėjimo ir kantrybės, o svarbiausia – nusiteikimo. Kodėl jis toks svarbus? Nes psichologiškai pasiruošusiai moteriai bus paprasčiau priimti iššūkius planavimo metu ir fizinius bei emocinius pokyčius jau pastojus.

„Labai svarbus faktas, į kurį noriu atkreipti dėmesį, kad maždaug 80 proc. porų džiugių žinių sulaukia per pirmuosius metus. Tad dvylika mėnesių yra laikotarpis, kai laikas atidžiau pasirūpinti savo sveikata, atsipalaiduoti, mėgautis intymumu ir pozityviai nusiteikti. Jei visgi per metus nepavyksta pastoti, tuomet porai atliekami išsamūs tyrimai, siekiant išsiaiškinti priežastis ir padėti susilaukti kūdikio“, – komentavo akušerė ginekologė Irina Sučkova.

Taip pat skaitykite:  Nuo sausio 1 d. antibiotikai kompensuojami 100 proc.
spot_img

„Olimpo“ vyriausiojo trenerio Sandžio Buškevico varžovai negąsdina

Palangos „Olimpas“ ir „Jurbarkas-Karys“ pradeda Nacionalinės krepšinio lygos (7bet-NKL) pusfinalio seriją. Patekdamas į pusfinalį „Olimpas“ pakartojo geriausią savo pirmtakų „Kuršių“ pasiekimą, jurbarkiečiai stipriausiame „7bet-NKL“ ketvertuke – pirmąkart. „Olimpas“ ketvirtfinalyje nukovė Joniškio „Delikatesą“, o „Jurbarkas-Karys“ kitoje...

Įvairiaspalvė Turkija: kodėl keliautojai ją renkasi būtent pavasario atostogoms?

Populiarumu su Turkijos kryptimi lietuvių keliautojų tarpe mažai kas galėtų pasirungti, tad svajojantiems apie turiningas  atostogas, stebinančius bei išskirtinę kokybę siūlančius  viešbučius ir tobulus orus verta nedelsti – sezonas į šią saulėtą šalį jau...

Sekmadienį pereisime prie vasaros laiko

    Šį sekmadienį Lietuvos gyventojai turės prisitaikyti prie vasaros laiko, pasukdami laikrodžius valanda į priekį. Tai atsitiks kovo 31-ąją naktį, trečią valandą. Iki spalio 26 d., kuris taip pat yra sekmadienis, Lietuva laikysis vasaros laiko,...

Kovo 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo dvidešimt aštuntoji, ketvirtadienis, (ketvirtoji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 277 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Girmantė, Odeta, Rimkanta, Rimkantas, Rimkantė, Siksta, Sikstas, Vigailė; rytoj: Almantė, Bertoldas, Kleopatra, Manvydas, Sandra; poryt: Ferdinandas, Gvidonas, Meda,...

Astrologinė prognozė kovo 28-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Svarbios bus verslo, finansų problemos. Gali būti, kad teks aiškintis ir dalykinius, ir intymius santykius. Dėl norimos sėkmės teks koreguoti savo planus, požiūrį, eiti į kompromisus. JAUTIS. Diena gali pateikti iššūkių. Veltui mėginsite pakeisti...

Kaip rajono socialinės apsaugos skyrius skatina vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą

  Lietuvoje pastaraisiais metais vis labiau akcentuojamas tėvų vaidmuo auginant vaikus. Ypač tai aktualu šviesiant vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą, kuris, kaip rodo naujausios tendencijos, vis didėja. Nuo 2023 m. sausio 1 d. įgyvendinama naujoji...

Žiniasklaida: Darbo partijos būstinėje apsilankė teisėsauga

Antradienį Darbo partijos būstinėje lankėsi teisėsaugos pareigūnai ir atliko tam tikrus procesinius veiksmus, išsinešė šūsnį dokumentų, skelbia naujienų portalas „15min“. Nurodoma, kad tarptautinį tyrimą, kurio pagrindu pareigūnai ir lankėsi partijos būstinėje, atlieka Europos prokuratūra. Tai...

Klaipėdoje ugniagesiai gelbėjo medyje užstrigusį berniuką

Uostamiestyje ugniagesiai antradienį gelbėjo medyje užstrigusį berniuką, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD). Anot PAGD, 15 val. 51 min. pranešta, kad Šiaulių gatvėje berniukui medyje įstrigo koja, reikalinga pagalba ją ištraukti. Paaiškėjo, kad vaikui koja...

„Rimi“ priėmė iššūkį – Velykų vaišėms apsipirksite už 20 eurų: visi šventinio stalo receptai...

Jei nenorite išlaidauti Velykoms, vaišių stalą galite pasiruošti vos už 20 eurų, tereikia iš anksto susiplanuoti, ką gaminsite, pasinaudoti siūlomomis akcijomis bei atkreipti dėmesį į galimybę įsigyti privačios etiketės prekes už itin patrauklią kainą....

Žinomas treneris: trys klaidos, kurias daro tėvai mokydami vaikus plaukti

„Didelę dalį iš „tėvų mokyklos“ į baseiną ateinančių vaikų plaukti tiesiog mokome iš naujo, „nuo nulio“. Tėčiai, mamos, seneliai ir kiti artimieji, net jei yra labai geri plaukikai, mokydami yra linkę daryti klaidų, kurios...

Paulius Jurkevičius: kodėl itališkas Velykų pyragas yra sparnuotas ir kitos colomba pasquale istorijos

Įsiklausykime kaip elegantiškai skamba šiedu itališki žodžiai: colomba pasquale! Italų kalba yra ne šiaip skambi, ji turi oficialų tarptautinės muzikos kalbos statusą. Ir vis tik colomba pasquale –anaiptol ne muzikinis terminas. Tai yra skonio...

Priedangų ir slėptuvių rebusas: kas ir kaip jas turi teisę įsirengti

Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų. Aplinkos ministras šių...

Putpelių kiaušiniai papuoš velykinių margučių pintinę: dabar „Rimi“ jų įsigysite pigiau

Ryškūs ir spalvingi margučiai – vienas svarbiausių Velykų stalo akcentų. Nors dažniausiai dažome vištų kiaušinius, tačiau margučių pintinę papuoš ir mažesni, dekoratyvūs ir spalvingi putpelių kiaušiniai. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienės teigia, kad putpelių...

ORAI: Sulauksime šilumos pliūpsnio: šios Velykos – neįtikėtinos

Šiandien Lietuvoje be žymesnio lietaus. Vėjas pietryčių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–14 laipsnių šilumos. Ketvirtadienio vakare kai kur pietvakariniuose rajonuose nedidelis lietus. Vėjas pietryčių, pietų, 8–13 m/s. Temperatūra naktį 2–7,...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img