13 C
Palanga
2024 / 10 / 11

Ką daryti, kai jaučiami nemalonūs kvapai?

Ar jau skaitėte?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) nuolat sulaukia ir nagrinėja gyventojų skundus dėl nemalonių kvapų, kuriuos skleidžia tam tikra vykdoma ūkinė veikla. Primename, ką reikėtų nurodyti kreipiantis dėl kvapų problemos į NVSC ir paaiškiname, kokie veiksmai, procedūros atliekami NVSC nagrinėjant tokius pranešimus.

- Reklama -

Kada NVSC atlieka kvapų kontrolę?

Kvapų kontrolė atliekama gavus Jūsų skundą dėl ūkinės komercinės veiklos stacionarių taršos šaltinių skleidžiamų kvapų. Stacionarus taršos šaltinis tai yra įrenginys ar vieta, kurio negalima perkelti iš vienos vietos į kitą ir iš kurių kvapai patenka į gyvenamosios aplinkos orą.

Jei jaučiate nemalonius kvapus, kurie, jūsų manymu, sklinda iš ūkinės veiklos, praneškite apie tai Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC), kad būtų atlikta kvapų kontrolė. Nacionalinis visuomenės sveikatos centro nuotrauka.

„Pavyzdžiui, įtariate, kad Jūsų gyvenamosios aplinkos ore jaučiamas nemalonus kvapas sklinda iš netoliese esančio sąvartyno ar gyvulininkystės komplekso, nuotėkų valymo įmonės ar įmonės, gaminančios tam tikrus maisto produktus. Tokiais atvejais Jūs galite apie tai pranešti NVSC“, – paaiškina NVSC Kauno departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Romutė Smolskienė.

Informaciją apie kreipimosi būdus rasite čia.

Kreipiantis dėl kvapų problemos į NVSC, prašome nurodyti šiuos duomenis:

  1. savo vardą, pavardę, gyvenamosios vietos adresą ir kontaktinius duomenis;
  2. ūkinės veiklos, kurioje naudojami taršos šaltiniai skleidžia kvapą gyvenamosios aplinkos ore, vykdytojo pavadinimą, veiklos vykdymo adresą.Jeigu šių duomenų negalite pateikti, apie tai tiesiog paaiškinkite savo kreipimesi, nurodykite, Jūsų nuomone, kitą svarbią, aktualią informaciją, kuri padės NVSC identifikuoti galimą teršėją; 
  3. kvapo pobūdį bei laiką, kada jaučiamas kvapas, kada jis intensyviausias, ir laiką, kada siūlote atlikti kvapo kontrolę.

Skundai dėl iš ūkinės veiklos  sklindančių kvapų į gyvenamąją ir tam tikrą visuomeninės paskirties aplinką (pvz., gydymo, ugdymo, poilsio ir pan.) nagrinėjami pagal Lietuvos higienos normą HN 121:2010 „Kvapo koncentracijos ribinė vertė gyvenamosios aplinkos ore“ ir Kvapų kontrolės gyvenamosios aplinkos ore taisykles.

Taip pat skaitykite:  Kaip akupunktūra gali padėti mesti rūkyti?

„Kvapas – tai cheminės medžiagos savybė, kuri dirgina uoslės receptorius, kvapą sukelia cheminė medžiaga ar cheminių medžiagų mišinys, todėl jo prevencijos ir mažinimo priemonės labai susijusios ir su cheminių medžiagų (kaip oro teršalų) valdymo priemonėmis. Vien tik NVSC vykdomos kvapų kontrolės gyvenamosios aplinkos ore procedūros nepakeis situacijos taip, kad kvapai, kaip cheminių medžiagų (teršalų) buvimo aplinkoje pasekmė, neatsirastų ar būtų apribotas kvapų sklidimas. Šiems tikslams pasiekti būtinas ir kitų institucijų bendradarbiavimas bei veiksmai“, – pažymi NVSC atstovė.

- Reklama -

Atkreipiame dėmesį, kad avarijų ir ekstremalių įvykių, situacijų, sukeliančių taršą, kvapais ir jų likvidavimo atvejais netaikomos įprastos kvapų kontrolės procedūros, bet veikiama nedelsiant, visos kompetentingos institucijos bendradarbiauja, veiksmai visada koordinuojami tarpusavyje. NVSC specialistai taip pat budi ir tokiais atvejais reaguoja tiek savaitgaliais, tiek švenčių dienomis.

Skundas paprastai nagrinėjamas trimis etapais

I etapas – sudaroma kvapų kontrolės komisija, kuri, jums patogiu, iš anksto suderintu laiku vyksta į nurodytą gyvenamąją aplinką ir ūkinės veiklos, su kurios vykdymu gali būti siejamas kvapas, vykdymo vietą. Net, jeigu skunde nenurodysite konkrečios ūkinės veiklos ir jos vykdymo adreso, komisija, siekdama nustatyti galimą teršėją, vyks į vietovę, iš kurios galimai sklinda kvapas.

„Specialistai įvertina, ar kvapas gyvenamojoje aplinkoje yra jaučiamas ir ar gali būti siejamas su nurodyta ar kita ūkine veikla. Komisijai nustačius, kad gyvenamosios aplinkos ore patikrinimo metu kvapas nėra jaučiamas, tačiau remiantis kita komisijos turima informacija (pvz., apie vietovėje esamus kvapų šaltinius, išduotus leidimus (licencijas) ūkinei veiklai, galimai susijusiai su kvapų skleidimu, vietovės gyventojų apklausos dėl kvapų rezultatus) bei kitais duomenimis, susijusiais su kvapo pasireiškimu (pvz., kvapas nepastovus, trumpalaikis, greitai kintantis, priklausantis nuo meteorologinių sąlygų), kvapas gali būti susiejamas su skunde nurodyta ar kita nustatyta ūkine veikla“, – paaiškina vedėja.

Taip pat skaitykite:  Mėgaujantis ledais arba kava gelia dantis? Ką daryti?

II etapas – komisijai nustačius, kad gyvenamosios aplinkos ore jaučiamas kvapas gali būti siejamas su skunde nurodyta ar kita ūkine veikla arba komisijai nustačius, kad nors kvapas gyvenamosios aplinkos ore patikrinimo metu ir nėra jaučiamas, tačiau remiantis papildoma informacija gali būti siejamas su skunde nurodyta ar kita nustatyta ūkine veikla, organizuojamas ūkinės veiklos vykdymo sąlygų vertinimas.

- Reklama -

Gyvenamosios aplinkos ore tarša kvapais dažniausiai siejama su tam tikros veiklos vykdymo reikalavimų pažeidimais ar netinkamu reikalavimų įgyvendinimu, todėl visų pirma būtinos kvapų valdymo priemonės, kurios padėtų išvengti kvapų susidarymo taršos šaltinyje, o jiems atsiradus, apribotų jų sklidimą į aplinką. Kadangi šie klausimai susiję ir su kitų (jau į komisijos sudėtį įtrauktų atstovų) kompetentingų institucijų veiklos sritimis, šis etapas yra labai svarbus, nes atsakingos institucijos pagal kompetenciją įvertinta, ar statiniai (patalpos), kuriuose vykdoma atitinkama ūkinė veikla, naudojami pagal paskirtį, ar statiniai (patalpos) atitinka nustatytus esminius statinio saugos ir paskirties reikalavimus, ar nėra technologinio proceso pažeidimų, ar ūkinė veikla nepažeidžia atitinkamai ūkinei veiklai leidime (licencijoje) nustatytų ūkinės veiklos vykdymo sąlygų, ar laikomasi tokiems objektams bei ūkinei veiklai nustatytų aplinkos apsaugos normatyvų ir standartų, bei pateikia informaciją apie vertinimo rezultatus, priimtus sprendimus ar numatomus veiksmus, jų atlikimo terminus.

III etapas – jeigu nustačius, kad ūkinė veikla vykdoma nepažeidžiant reikalavimų arba po nustatytų pažeidimų pašalinimo, kvapo pobūdis, intensyvumas nepakito, kvapas vis dar jaučiamas, tuomet atliekamas kvapo koncentracijos vertinimas.

Kvapo koncentracijos tyrimas ir vertinimas gyvenamosios aplinkos ore pasižymi tuo, kad laboratoriniai kvapo tyrimai neatliekami tiesiogiai gyvenamosios aplinkos ore, dėl kurio gaunami asmenų skundai.

Atkreipiame dėmesį, kad NVSC kompetencija yra nagrinėti tik dėl ūkinės veiklos gyvenamojoje aplinkoje sklindančius kvapus, todėl gyventojų prašymai nenagrinėjami, jei kreipiamasi ne dėl ūkinės veiklos skleidžiamų kvapų (pvz., iš kaimynų buto, kiemo, lauko tualeto sklindančio kvapo ar kt.).

Taip pat skaitykite:  Mokslininkas dr. Žydrūnas Preikša: pelno siekiantis žmogus – grėsmė visai ekosistemai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centro informacija

spot_img

Geros „Iki“ kainos varškei – metas kepti varškės apkepą: 3 nauji rudeniški variantai, kad...

Kai norisi pradžiuginti artimuosius pigiu ir maistingu patiekalu, kuriam nė vienas nepasakys „ne“ – dažnuose namuose pakvimpa varškės apkepu. Įprasta šį tiek pusryčiams, tiek vakarienei tinkantį apkepą ruošti su manais, tačiau „Iki“ kulinarai rekomenduoja...

„Iki“ parduotuvėse jau šiandien galima prisidėti prie „Maisto banko“ akcijos: fondas įvardijo, kokių produktų...

Penktadienio popietę visoje Lietuvoje prasideda tradicinė rudeninė „Maisto banko“ paramos akcija, skirta padėti sunkiau besiverčiantiems šalies gyventojams. Didžiausias fondo rėmėjas maistu – prekybos tinklas „Iki“ – kviečia savo pirkėjus nelikti abejingiems ir padėti ištiesti...

Tai būtina žinoti: mirusiojo vaikai gali paveldėti ir jo sutuoktinio ar partnerio turto dalį

Skaudi artimo žmogaus netektis gali dar labiau apkarsti, kai prasideda sudėtingos turto dalybos. Dažnai nesutarimai dalijantis turtą prasideda tuomet, kai mirusysis gyveno antrojoje santuokoje ar partnerystėje ir turėjo vaikų su ankstesniu sutuoktiniu ar partneriu....

Rinkimų organizavimą Palangoje pagerins pakoreguotos rinkiminės apygardos ribos

Atsižvelgiant į rinkėjų skaičiaus disbalansą, Mėguvos vienmandatės apygardos ribos buvo pakoreguotos prieš 2024 m. Seimo rinkimus. Šis sprendimas buvo būtinas siekiant sumažinti rinkėjų skaičių apygardoje, kuris peržengė leistinas ribas pagal Rinkimų kodeksą. Iš Mėguvos apygardos...

Palangoje skelbiama šildymo sezono pradžia: kas naujo laukia šiemet?

Spalio 11 d. Palangos miesto savivaldybė oficialiai pradeda 2024–2025 metų šildymo sezoną. Šis sprendimas buvo priimtas remiantis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prognozėmis, kurios rodo, kad artėja šaltieji orai. Palangos meras Šarūnas Vaitkus pasirašė potvarkį 2024...

Palangos „Turgaus šventė 2024“

Spalio 11–12 dienomis Palangoje vyks Turgaus šventė, skirta paminėti Pasaulinę maisto dieną. Renginys džiugins ne tik įvairiomis pramogomis, bet ir šventine muge, koncertais, varžybomis bei smagiomis užduotimis visai šeimai. Šventinės mugės ir renginių programa Spalio 11-12...

Salmoneliozės protrūkis dėl užkrėstų šalto rūkymo mėsos gaminių Žemaitijoje

Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) aptikus salmonelės bakteriją „Jurbarkų mėsos“ šalto rūkymo gaminiuose, bendrovei buvo uždrausta į rinką patiekti 180 kg mėsos gaminių. Bendrovė taip pat buvo įpareigota užkrėstus produktus atšaukti iš rinkos...

Palanga pelnė „Auksinę krivūlę“ už verslo turizmo skatinimą

Palanga vėl gali didžiuotis dar vienu svarbiu apdovanojimu – „Auksine krivūle“, kuri šiemet buvo įteikta už aktyvią pagalbą verslui, plėtojant ir skatinant verslo turizmą. Šį garbingą apdovanojimą Palangos miesto savivaldybei skyrė Lietuvos verslo konfederacija,...

Tarptautinės vaikų plaukimo varžybos „Gintarinis pelekas“ Palangoje

2024 m. spalio 17-18 d. Palangos baseine vyks tarptautinės vaikų plaukimo varžybos „Gintarinis pelekas“, skirtos jauniesiems plaukikams iš Lietuvos ir užsienio. Varžybos suteiks galimybę vaikams pasivaržyti ir pagerinti savo įgūdžius. Kas dalyvaus? Varžybose gali dalyvauti vaikai,...

Per metus pienas pabrango beveik trečdaliu

Vidutinė pieno supirkimo kaina Lietuvoje rugsėjį, palyginti su tuo pat mėnesiu pernai, padidėjo 26 proc., rodo Europos Sąjungos (ES) pieno rinkos observatorijos MMO duomenys. MMO skaičiuoja, kad tai jau antras mėnuo iš eilės, kai šalyje...

Psichikos sveikatos svarba darbo vietoje: kodėl tai visų atsakomybė?

Spalio 10-ąją minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena primena apie emocinės gerovės svarbą. Didelę dalį gyvenimo praleidžiant darbe, jis tampa neatsiejama mūsų psichologinės sveikatos dalimi. Darbovietės vadovų palaikymas, geras mikroklimatas ir įmonės iniciatyvos gali turėti...

Nepraleiskite progos – „Iki“ skelbia specialias gimtadienio nuolaidas: sutaupysite iki 50 proc., akcijos galioja...

Kuo prekybos tinklo „Iki“ gimtadienis arčiau, tuo išskirtinių akcijų – daugiau. 32-ąjį gimtadienį švęsti pasiruošęs „Iki“ pirkėjus lepina solidžiomis dovanomis. Šį savaitgalį, nuo ketvirtadienio iki sekmadienio, skelbiamos galingos nuolaidos ištisoms prekių kategorijoms – suklusti...

Kaip laikas gali padėti uždirbti milijonus

Albertas Einšteinas kadaise sakė, kad sudėtinės palūkanos yra aštuntasis pasaulio stebuklas. Tie, kurie sudėtines palūkanas supranta – jas uždirba, o kurie nesupranta – jas moka. Plačiau apie tai pasakoja „Luminor“ banko vyresnysis portfelio valdytojas...

Danutės nežavi ramus pensininkės gyvenimas: per pertraukas ateinantys mokiniai vadina geriausia pardavėja

Prieš septynerius metus grįžusi iš Vokietijos, kur keletą metų dirbo, Danutė Motiejūnienė ilgai nesvarstė, kuo užsiims: jai buvo svarbu susirasti veiklos šalia namų. Internete pamačiusi „Rimi“ darbo skelbimą, ji drąsiai užpildė anketą, nors iki...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img