16 C
Palanga
2024 / 03 / 28

Dar nebuvote grybauti? Spėsite: štai kokie grybai augs iki pat šalnų

Ar jau skaitėte?

Grybas. Nuotrauka Aleksey Nikitin iš Unsplash.

Pirmosios rudens savaitės grybautojams buvo išties dosnios, bet jei dar nespėjote prisirinkti miško gėrybių, laiko tikrai yra – anot profesionalaus grybautojo Vytenio Daugudžio, grybų sezonas tęsiasi iki pat sniego. Jis taip pat pastebi, kad tik nedaug žmonių žino, kaip teisingai grybauti, o dėl vienos klaidos dažnas namo parsiveža tik krūvą sukirmijusių, ištižusių grybų.

- Reklama -

„Dabar miškuose gausu baravykų, jau pradeda dygti ir šilbaravykiai, vėliau augs žaliuokės – jų bus tol, kol augimo nesustabdys sniegas ir šalnos. Taigi sezonas dar nusimato pakankamai ilgas, jei tik orai leis. Svarbiausia, kad būtų lietaus, nes grybui reikalingas vanduo. Kitu atveju jų kotai tempiasi į viršų kirmija“, – sako grybautojų komandos „Krembliai“ direktorius V. Daugudis.

Maisto gamybos departamento vadovė Brigita Baratinskaitė pataria miške neeksperimentuoti ir rinkti tik tuos grybus, kuriuos tikrai žinote ir pažįstate. „Yra žmonių, kurie renka retesnius, mažiau pažįstamus grybus, tikėdamiesi pasigaminti labiau gurmaniškų patiekalų. Visgi tokius grybus lengva supainioti su nuodingais. Todėl geriausia rinkti tuos grybus, kuriuos gerai žinote. Pavyzdžiui, lengviausiai atpažįstami yra baravykai, voveraitės, raudonikiai“, – sako ji.

Nemėgstantys grybauti ar neturintys tam laiko lietuviškame prekybos tinkluose gali pasirinkti iš plataus šviežių bei šaldytų grybų asortimento. „Pirkėjams siūlome itin platų tiek šaldytų, tiek šviežių grybų asortimentą – nuo pievagrybių, šaldytų miško grybų iki egzotiškų, Lietuvoje neaugančių. Tiesa, tarp pirkėjų švieži grybai yra populiaresni už šaldytus. Pastebime, kad paklausa labiausiai išauga, kuomet galimai baigiasi per šiltąjį metų laikotarpį sukauptos atsargos, atėjus žiemos švenčių sezonui – švieži grybai populiariausi gruodžio mėnesį, o šaldyti – gruodžio, sausio mėnesiais“, – teigia prekybos centro komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė.

Taip pat skaitykite:  Gausioms ir negalią turinčius vaikus auginančioms šeimoms – daugiau nuolaidų pirkiniams: „Iki“ jungiasi prie Šeimos kortelės iniciatyvos

Grybautojai su kibirais ir peiliais kelia siaubą

Susiruošus grybauti, V. Daugudis visų pirma pataria tiksliai žinoti, į kokį mišką vyksite ir pasidomėti orais – pagal tai galėsite pasirinkti tinkamą apavą ir aprangą. Ji neturėtų būti pernelyg stora, kad nevaržytų judesių ir nesukaistumėte bevaikščiodami. Taip pat svarbu neužmiršti purškiklio nuo uodų ir erkių bei, žinoma, pintinės.

- Reklama -

Ar tinka kibiras arba maišas? „Grybo jokiu būdu negalima dėti į plastikinę talpą, geriausiai tam tinka medinė pintinė. Pirmiausia, iš jos išbyra šiukšlės. Taip pat, jei šilta, kibire grybai šunta, iš jų pradeda lįsti kirmėlės, kurios puola kitus grybus“, – paaiškina grybautojas.

Žinoma, grybus geriausia rinkti tik sveikus. Jei imate ir apkirmijusius, juos geriau dėti atskirai ar bent atskirti prieš važiuojant namo, kad kirmėlės neišragautų sveikųjų.

Dar viena dažna grybautojų klaida – naudojamas peilis. Anot V. Daugudžio, rudens gėrybių pjauti nevalia, grybai yra tik raunami. „Atsargiai įkišus pirštą, grybas labai gražiai išsirauna. Jį ištraukus, samanoje ar žemėje likusią skylutę reikia užspausti pirštu, kad grybiena nedžiūtų ir jos nepultų kenkėjai, – sako pašnekovas. – Grybą nupjovus, jo kotas toliau auga, pradeda kirmyti, pūti ir nupūdo grybieną.“

Grybų užteks visiems

- Reklama -

Patyręs grybautojas pataria miške būti vos prašvitus – ne tik dėl mažesnės konkurencijos, bet ir dėl to, kad grybai auga visą parą. Žinoma, naktį jie auga lėčiau, bet naktys ilgos, be to, atidrėkus samanoms jie lengviau pro jas išlenda.

Ir net jei miške jau sutinkate kitų grybautojų, tai dar nereiškia, kad grybų nerasite. „Nėra tokio grybautojo, kuris išrinktų visus grybus. Jie paliekami – aš pats grįžtu tuo pačiu takeliu, kur jau ėjau, grybavau, ir pats nustembu, kaip aš galėjau praleisti tokį didelį grybą“, – šypteli V. Daugudis.

Taip pat skaitykite:  Viena populiariausių dovanų – šokoladas: kokį dėti po eglute ir naudoti Kalėdų tortui? (receptas)

Valyti ir apdoroti grybus derėtų kuo greičiau, geriausia – vos grįžus iš miško, kadangi jau kitą dieną galite rasti tik kirmėlių puotos likučius.

Šaldyti, džiovinti, marinuoti ar valgyti iš karto?

Pasak Maisto gamybos departamento vadovės B. Baratinskaitės, grybų perteklių visada galima sumaniai panaudoti.

„Anksčiau buvo populiaru grybus marinuoti, tam yra daugybė įvairiausių receptų. Tiesa, tai atima daugiau laiko, be to, marinuojant grybus pasikeičia jų skonis, kvapas. Todėl vis daugiau žmonių grybus užšaldo – tam tinka tiek žali, tiek apvirti grybai. Dar viena alternatyva – grybus džiovinti. Tam skirtos specialios daržovių džiovyklės, o džiovinti grybai puikiai tinka pagardinti sriuboms ir kitiems patiekalams“, – vardija B. Baratinskaitė.

Tačiau užvis skaniausi patiekalai su šviežiais grybais. Jei grįžote iš miško pilnomis pintinėmis baravykų – kviečiame išbandyti šiuos receptus:

Baravykų troškinys

Reikės: 230 g šviežių baravykų (tinka ir šaldyti), 30 d. džiovintų ir iki miltelių sutrintų baravykų, 45 g alyvuogių aliejaus, 1 raudonosios paprikos, 1 žaliosios paprikos, 1 vidutinio dydžio morkos, 2 v. š. trintų pomidorų, 3 skiltelių česnako, žiupsnelio rūkytos paprikos miltelių, 125 ml nealkoholinio sauso raudono vyno, 230 g ryžių, 1,5 litro daržovių sultinio, nedidelio žiedinio kopūsto, supjaustyto nedideliais žiedynais.

Nedidelius baravykus plonai supjaustykite pjaudami išilgai tiek koto, tiek kepurės. Tik juos pakepinkite troškinimo keptuvėje, kol paruduos ir išimkite iš keptuvės. Tame pačiame aliejuje pakepinkite smulkintą česnaką, plonais griežinėliais pjaustytą morką, smulkintas paprikas ir visas nedideles likusias baravykų dalis. Kol daržovės kepinamos, užvirkite daržovių sultinį kartu su džiovintų baravykų milteliais. Į keptuvę sudėkite trintus pomidorus, kepinamą daržovių masę pagardinkite rūkyta paprika. Į keptuvę sudėkite ryžius, minutę patroškinkite ir supilkite nealkoholinį raudoną vyną. Maišant troškinkite keletą minučių ir tuomet supilkite sultinį. Troškiniui užvirus pagardinkite jį druska ir pamaišykite. Troškinimui skirtą keptuvę uždenkite dangčiu ir virkite 10 minučių ant vidutinės kaitros. Suberkite žiedinio kopūsto žiedynus, tačiau troškinio nemaišykite. Po 5 minučių ant viršaus suberkite kepintus baravykus, uždenkite dangčiu, nuimkite nuo viryklės ir prieš patiekiant leiskite keletą minučių pastovėti.

Taip pat skaitykite:  Neprisidėkite į krepšį bet ko: kuo grybaujant gali praversti jūsų telefonas?

Kroketai su baravykais

 

Reikės: 200 g šviežių baravykų (tinka ir šaldyti), 50 g alyvuogių aliejaus, 100 g sviesto, 30 g svogūno, 170 g miltų, 800 ml kambario temperatūros pieno, žiupsnelio malto muskato riešuto, žiupsnelio druskos, 1-2 plaktų kiaušinių, džiūvėsėlių apvoliojimui, 300 g alyvuogių aliejaus virimui.

Supjaustytus grybus 3 minutes pakepinkite su 20 alyvuogių aliejaus įkaitintoje keptuvėje, pakepinus grybus išimkite ir į keptuvę supilkite likusius 30 g alyvuogių aliejaus, įdėkite 100 g sviesto ir sudėkite kubeliais supjaustytus svogūnus ir kepinkite juos apie 3 minutes iki skaidrumo, nuolat pamaišant. Į keptuvę suberkite miltus ir pakepinkite dar apie 3 minutes. Supilkite pieną, pagardinkite masę žiupsneliu malto muskato riešuto ir druska, nuolat maišykite. Praėjus 30 sekundžių suberkite kepintus baravykus ir nuolat maišant kepinkite apie 7 minutes. Gautą masę sudėkite į konditerinį maišelį ir leiskite jai atvėsti. Formuokite norimos formos kroketus, apvoliokite juos kiaušinių plakinyje ir džiūvėsėliuose, virkite įkaitintame alyvuogių aliejuje.

Ernesta Dapkienė
„Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė

spot_img

„Olimpo“ vyriausiojo trenerio Sandžio Buškevico varžovai negąsdina

Palangos „Olimpas“ ir „Jurbarkas-Karys“ pradeda Nacionalinės krepšinio lygos (7bet-NKL) pusfinalio seriją. Patekdamas į pusfinalį „Olimpas“ pakartojo geriausią savo pirmtakų „Kuršių“ pasiekimą, jurbarkiečiai stipriausiame „7bet-NKL“ ketvertuke – pirmąkart. „Olimpas“ ketvirtfinalyje nukovė Joniškio „Delikatesą“, o „Jurbarkas-Karys“ kitoje...

Įvairiaspalvė Turkija: kodėl keliautojai ją renkasi būtent pavasario atostogoms?

Populiarumu su Turkijos kryptimi lietuvių keliautojų tarpe mažai kas galėtų pasirungti, tad svajojantiems apie turiningas  atostogas, stebinančius bei išskirtinę kokybę siūlančius  viešbučius ir tobulus orus verta nedelsti – sezonas į šią saulėtą šalį jau...

Sekmadienį pereisime prie vasaros laiko

    Šį sekmadienį Lietuvos gyventojai turės prisitaikyti prie vasaros laiko, pasukdami laikrodžius valanda į priekį. Tai atsitiks kovo 31-ąją naktį, trečią valandą. Iki spalio 26 d., kuris taip pat yra sekmadienis, Lietuva laikysis vasaros laiko,...

Kovo 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Kovo dvidešimt aštuntoji, ketvirtadienis, (ketvirtoji 13-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 277 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Girmantė, Odeta, Rimkanta, Rimkantas, Rimkantė, Siksta, Sikstas, Vigailė; rytoj: Almantė, Bertoldas, Kleopatra, Manvydas, Sandra; poryt: Ferdinandas, Gvidonas, Meda,...

Astrologinė prognozė kovo 28-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Svarbios bus verslo, finansų problemos. Gali būti, kad teks aiškintis ir dalykinius, ir intymius santykius. Dėl norimos sėkmės teks koreguoti savo planus, požiūrį, eiti į kompromisus. JAUTIS. Diena gali pateikti iššūkių. Veltui mėginsite pakeisti...

Kaip rajono socialinės apsaugos skyrius skatina vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą

  Lietuvoje pastaraisiais metais vis labiau akcentuojamas tėvų vaidmuo auginant vaikus. Ypač tai aktualu šviesiant vyrų įsitraukimą į vaikų priežiūrą, kuris, kaip rodo naujausios tendencijos, vis didėja. Nuo 2023 m. sausio 1 d. įgyvendinama naujoji...

Žiniasklaida: Darbo partijos būstinėje apsilankė teisėsauga

Antradienį Darbo partijos būstinėje lankėsi teisėsaugos pareigūnai ir atliko tam tikrus procesinius veiksmus, išsinešė šūsnį dokumentų, skelbia naujienų portalas „15min“. Nurodoma, kad tarptautinį tyrimą, kurio pagrindu pareigūnai ir lankėsi partijos būstinėje, atlieka Europos prokuratūra. Tai...

Klaipėdoje ugniagesiai gelbėjo medyje užstrigusį berniuką

Uostamiestyje ugniagesiai antradienį gelbėjo medyje užstrigusį berniuką, pranešė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD). Anot PAGD, 15 val. 51 min. pranešta, kad Šiaulių gatvėje berniukui medyje įstrigo koja, reikalinga pagalba ją ištraukti. Paaiškėjo, kad vaikui koja...

„Rimi“ priėmė iššūkį – Velykų vaišėms apsipirksite už 20 eurų: visi šventinio stalo receptai...

Jei nenorite išlaidauti Velykoms, vaišių stalą galite pasiruošti vos už 20 eurų, tereikia iš anksto susiplanuoti, ką gaminsite, pasinaudoti siūlomomis akcijomis bei atkreipti dėmesį į galimybę įsigyti privačios etiketės prekes už itin patrauklią kainą....

Žinomas treneris: trys klaidos, kurias daro tėvai mokydami vaikus plaukti

„Didelę dalį iš „tėvų mokyklos“ į baseiną ateinančių vaikų plaukti tiesiog mokome iš naujo, „nuo nulio“. Tėčiai, mamos, seneliai ir kiti artimieji, net jei yra labai geri plaukikai, mokydami yra linkę daryti klaidų, kurios...

Paulius Jurkevičius: kodėl itališkas Velykų pyragas yra sparnuotas ir kitos colomba pasquale istorijos

Įsiklausykime kaip elegantiškai skamba šiedu itališki žodžiai: colomba pasquale! Italų kalba yra ne šiaip skambi, ji turi oficialų tarptautinės muzikos kalbos statusą. Ir vis tik colomba pasquale –anaiptol ne muzikinis terminas. Tai yra skonio...

Priedangų ir slėptuvių rebusas: kas ir kaip jas turi teisę įsirengti

Lietuvoje nėra įrengta pakankamai slėptuvių, priedangų ir kolektyvinės apsaugos statinių, kurie karinių veiksmų atveju, vykstant apšaudymams iš oro raketomis, dronais, aviacinėmis bombomis ar įsiplieskus mūšiams miesto teritorijoje, padėtų išvengti civilių gyventojų aukų. Aplinkos ministras šių...

Putpelių kiaušiniai papuoš velykinių margučių pintinę: dabar „Rimi“ jų įsigysite pigiau

Ryškūs ir spalvingi margučiai – vienas svarbiausių Velykų stalo akcentų. Nors dažniausiai dažome vištų kiaušinius, tačiau margučių pintinę papuoš ir mažesni, dekoratyvūs ir spalvingi putpelių kiaušiniai. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienės teigia, kad putpelių...

ORAI: Sulauksime šilumos pliūpsnio: šios Velykos – neįtikėtinos

Šiandien Lietuvoje be žymesnio lietaus. Vėjas pietryčių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–14 laipsnių šilumos. Ketvirtadienio vakare kai kur pietvakariniuose rajonuose nedidelis lietus. Vėjas pietryčių, pietų, 8–13 m/s. Temperatūra naktį 2–7,...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img