„Besišypsančių žmonių“ šalis – Gambija: nuo ryškiaspalvių festivalių iki įspūdingos laukinės gamtos

Ar jau skaitėte?

„Kankurango“ festivalis.
„Kankurango“ festivalis.

Gambija – mažiausia šalis žemyninėje Afrikos dalyje, tačiau ji pelnytai vadinama žemyno širdimi. Čia keliautojai gali susipažinti ne tik su egzotiniais gyvūnais ar laukinės gamtos stebuklais, bet ir su išlaikytų tradicijų bei papročių mozaika. Gambijoje stebina spalvinga šokių, festivalių ir senovės pasakojimų kultūra, kurioje atsiskleidžia vietinių svetingumas. Didžiausio Baltijos šalyse kelionių organizatoriaus „Novaturo“ produkto vystymo skyriaus vadovė Indrė Palaikė sako, jog kelionė į Gambiją gali padėti ištrūkti iš šalto ir pilko sezono sąstingio – gyvybinga bei ryški šios šalies kultūra suteiks nepamirštamų įspūdžių.

- Reklama -

Į Gambijos kultūrą kviečia įsijausti būgnų ritmai ir šokiai

Būgnai yra neatsiejama Gambijos kultūros dalis – įvairių ritualų, švenčių, vestuvių ir kitų svarbių įvykių metu jų garsai kviečia žmones šokti, atsipalaiduoti, išreikšti emocijas ir įsijausti į autentiškas tradicijas. O vykstantys šokiai dažnai simboliški, susiję su gimimu, branda, meile ar bendruomenės vienybe.

Jufureho kaimas.
Jufureho kaimas.

„Novaturo“ produkto vystymo skyriaus vadovė pažymi, jog pagrindiniai šalies renginiai, kuriuose galima įsijausti į būgnų muziką, išvysti vietinių šokių ir kitų netikėtų vaizdų – tradiciniai festivaliai.

„Susipažinti su Gambijos tradicijomis, papročiais bei šventėmis galima įvairiuose šalies festivaliuose, pavyzdžiui, sausį vykstančiame „Banjul Demba“, „Kankurange“ ar garsiajame rudens renginyje – „Roots Homecoming“. Keliautojai per tokius festivalius gali geriau pažinti Gambijos paveldą ir užmegzti ryšį su vietos bendruomene. Čia žmonės itin svetingi, draugiški, jie šiltai bendrauja su šalies svečiais“, – pasakoja I. Palaikė.

„Kankurangas“ – vienas iš festivalių, neatsiejamų nuo Gambijos kultūros. Ceremonijos metu vaikinai dėvi dekoruotas kaukes, o vietos bendruomenė susirenka tam, kad švęstų ir perduotų jiems kultūrines vertybes bei tradicijas, kurios svarbios suaugusiais tampantiems jaunuoliams. Šis festivalis pripažintas „UNESCO“ kaip nematerialaus kultūros paveldo dalis.

Būgnų ritmai per tradicinę šventę Gambijoje.
Tradiciniai būgnai Gambijoje, atliekantys svarbų vaidmenį švenčių ir ceremonijų metu.

Savaip unikalus yra ir sausio pabaigoje vykstantis „Banjul Demba“ festivalis. Jame gausu spalvingų procesijų, kuriose dalyvauja vietiniai šokėjai ir muzikantai, o dalyviai gali mėgautis kulinariniais skanėstais bei dalyvauti įvairiose dirbtuvėse, kuriose pristatoma Gambijos kultūra ir menas.

- Reklama -
 Smėlėti paplūdimiai.
Smėlėti paplūdimiai.

Na, o rudenį vykstanti „Roots Homecoming“ šventė skirta Gambijos kultūrai ir jos ryšiams su Afrikos diaspora. Festivalyje dalyvauja žmonės iš viso pasaulio, kurie grįžta į Gambiją, norėdami iš naujo atrasti savo šaknis. I. Palaikė pabrėžia, kad čia svetingai priimami ir turistai, kurie nori giliau pažinti Afrikos kultūrą.

„Šiame festivalyje vyksta įvairios edukacinės paskaitos bei ekskursijos į istorinį Jufureho kaimą – jame dažnai diaspora ieško savų šaknų, ryšio su protėvių kartomis. O keliautojai, kilę iš kitokios kultūrinės aplinkos, čia įgyja išskirtinę galimybę pažinti Gambijos istoriją, tradicijas, dalyvaudami vietiniuose ritualuose bei susipažindami su šalies gyventojais“, – teigia kelionių ekspertė.

Ekskursija į Jufureho kaimą leis pažinti Afrikos istoriją

Moterys iš Gambijos Jufureho kaime tradiciniuose rūbuose.
Vietinės moterys Jufureho kaime, įsitraukusios į kasdieninius darbus.

Ekskursija į Jufureho kaimą verta keliautojų dėmesio ištisus metus. Jis išgarsėjo dėl Alexo Haley’io romano „Šaknys“, kuriame pasakojama apie autoriaus protėvį, pagrobtą iš Afrikos ir atvežtą į Ameriką kaip vergą. Knyga, išleista 1976 metais, sukėlė didelį susidomėjimą Afrikos istorija ir kultūra, todėl Jufurehas tapo svarbiu piligrimystės centru tiek vietiniams gyventojams, tiek siekiantiems atkurti ryšį su savo šaknimis.

Kelionių į Jufurehą metu žmonės aplanko Kunta Kintės paminklą ir kitus istoriškai svarbius objektus, dalyvauja įvairiose tradicinėse ceremonijose, susipažįsta su vietiniais papročiais.

- Reklama -

„Jufurehas yra ne tik turizmo taškas, bet ir erdvė, kurioje susipina atmintis, kultūra ir bendruomeniškumas, todėl keliautojams kiekvienas vizitas šioje vietovėje tampa asmenine ir emocine kelione į save. Piligrimystė į Jufurehą išreiškia pagarba praeičiai, skatina dialogą tarp skirtingų kultūrų, primindama apie svarbius istorinės atminties aspektus“, – sako kelionių ekspertė.

Griotai supažindins su mitais, legendomis bei praeities didvyriais

Griotai – tai tradiciniai Gambijos pasakotojai ir poetai, kurie saugo bendruomenės istoriją, kultūrą ir tradicijas. Keliautojai, apsilankę Gambijoje, dažnai susiduria su griotais per kultūrinius renginius ir festivalius, kur šie pasakoja istorijas apie praeities didvyrius, mitus ir legendas. I. Palaikė pastebi, jog šie pasakotojai taip pat atlieka svarbų vaidmenį keliautojų edukacijoje, kalbėdami apie šalies istoriją bei tradicijas.

„Kai kuriuose keliautojams skirtuose renginiuose griotai netgi veda dirbtuves – jose galima išmokti tradicinių pasakojimų ir muzikos menų. Čia besisvečiuojantiems tai ne tik praturtina kelionę, bet ir suteikia progą prisidėti prie gambietiškos kultūros išsaugojimo – griotai vis dar gali tęsti savitas tradicijas bei pasiekti platesnę auditoriją unikaliais pasakojimais apie savo šalį“, – teigia „Novaturo“ produkto vystymo skyriaus vadovė.

Arbatos ceremonijoje patirsite simbolišką gyvenimo kelionę

Arbatos „Attaya“ ceremonija, kurioje simbolizuojama gyvenimo kelionė.
Attaya arbatos ceremonija, simbolizuojanti gyvenimo kelionę ir bendravimą.

Nesusipažinusiems su Gambijos kultūra, gali pasirodyti neįprasta, jog arbatos ceremonijos rengiamos ne tik Japonijoje, bet ir Afrikos šalyse. Gambijoje arbatos ceremonija vadinama „Attaya“ – ji skirta ne vien arbatos gėrimui, bet ir bendravimui.

Ši ceremonija, dažnai atliekama poilsio akimirkomis, įtraukia į lėtą ir apgalvotą arbatos ruošimo bei gėrimo procesą, kuris gali užtrukti iki kelių valandų. Arbata yra ruošiama iš žaliosios arbatos lapų, virinamų kartu su cukrumi ir kartais mėtų lapais, o pats ceremonijos atlikimas gali tapti tikra meno forma.

„Attaya“ ceremonija apima tris puodelius arbatos, kuriuos meistras ruošia su dideliu susikaupimu. Pirmasis puodelis arbatos būna stiprus ir kartus, simbolizuojantis gyvenimo sunkumus ir iššūkius. Antrasis – švelnesnis, atspindintis pusiausvyrą ir vidinę ramybę, o trečiasis – saldus, simbolizuojantis džiaugsmą, laimę ir pasitenkinimą. Tokia arbatos gėrimo seka skatina refleksiją apie gyvenimo kelionę, joje vykstančius pokyčius.

I. Palaikė pasakoja, jog ceremonijos metu, kai arbata yra ruošiama ir geriama, dalyviai dažnai pasakoja įvairiausias istorijas bei dalijasi gyvenimiška patirtimi. „Attaya“ ritualas taip pat suteikia progą pabendrauti su draugais ir šeimos nariais, o dažnai – ir su naujais pažįstamais, kurie prisijungia prie šios tradicijos. Gambietiškas arbatos gėrimo ritualas yra neatskiriama šalies kultūros dalis“, – teigia kelionių ekspertė.

Tradicijas atskleis unikali gastronomija

Gambijos žvejų laivai paplūdimyje.
Spalvingi žvejų laivai išrikiuoti Gambijos paplūdimyje, laukdami kelionės į jūrą.

Gambija vadinama „besišypsančių žmonių“ šalimi, o jų svetingumas ir bendrystė ypač atsiskleidžia gastronomijoje. Beveik visi tradiciniai šalies patiekalai valgomi drauge, šeimomis, dažnai – iš bendros lėkštės ar puodo.

„Keliautojai Gambijoje gali atrasti unikalių skonių bei pasimėgauti bendryste, kuri būdinga šios kultūros gastronomijos tradicijose. Pavyzdžiui, vienas žymiausių patiekalų – tai benachinas, dar žinomas kaip „vieno puodo“ patiekalas. Šis troškinys, pagamintas iš ryžių, mėsos ir daržovių, ruošiamas lėtai, leidžiant susilieti ingredientų skoniams. Taip pat populiarus domodos žemės riešutų troškinys: keliautojai gali stebėti, kaip vietiniai gamina šį patiekalą, naudodami šviežius ingredientus ir aromatingus prieskonius“, – pasakoja I. Palaikė.

Žvejys pina tinklus.
Žvejys pina tinklus.

Gambiečiai taip pat nepraleidžia progos paskanauti saldesnių gardėsių. Pavyzdžiui, keliautojams rekomenduojama paragauti „chura gerte“ – tradicinės pusryčių košės, kuri patiekiama su vaisiais arba medumi.

Keliautojai, norintys pasprukti iš šaltojo sezono sąstingio ir pasinerti į Gambijos kultūrą, gali jau dabar planuoti kelionę į šią Vakarų Afrikos šalį. „Čia bus galima pažinti ne tik įvairią Gambijos virtuvę, turtingą šalies istoriją bei gilius papročius. Keliautojus taip pat sužavės laukinė Gambijos gamta: vandenyno skalaujami smėlėti paplūdimiai, gyvybe pulsuojančios lygumos ir upių mangrovės. O kur dar įspūdinga gyvūnija: nuo medžių šakose besikarstančių beždžionių, savanose bėgiojančių antilopių iki galvas iš upių kaišančių krokodilų“, – vardija „Novaturo“ produkto vystymo skyriaus vadovė.

Slapti pirkėjai vieną mažiausių mėsos kainų užfiksavo „Rimi“ 

Gruodžio mėnesį atliktas slapto pirkėjo ir rinkos tyrimų bendrovės „SeeNext“ tyrimas* nustatė, kad vienos mažiausių mėsos produktų kainų buvo prekybos tinkle „Rimi“. Tai – itin gera žinia norintiems sutaupyti ir ruošiant Kalėdų bei Naujųjų...

Idėjos dar nesuplanavusiems Naujųjų: šventinių kelionių scenarijai nuo romantiškosios Europos iki egzotiškųjų tropikų

Naujųjų metų šventė – puiki proga ištrūkti iš kasdienės rutinos, atsisakyti įprastų tradicijų ir pasinerti į netikėtas bei įdomias patirtis. Norintys pasitikti Naujuosius toliau nuo gausiai nukrauto stalo, renkasi keliauti po kultūriškai turtingą Europą,...

Astrologinė prognozė gruodžio 13-ai, penktadieniui

AVINAS. Šiandien noriai su visais bendrausite, žarstysite patarimus. Galite daug ką išsiaiškinti, aptarti. Tai turėtų išeiti į naudą. Vakare neatsisakysite užsukti į svečius arba pas save pakviesti pavakarojimui kaimyną, giminaitį. JAUTIS. Šiandien jus labiausiai trauks...

„Rimi“ plečia parduotuvių tinklą: modernus prekybos centras atvėrė duris Šiauliuose

Metams einant į pabaigą ir didžiosioms šventėms nenumaldomai artėjant, prekybos tinklas „Rimi“ tęsia savo plėtrą ir šiandien Šiauliuose atidarė 89-ąją tinklo parduotuvę. Adresu Statybininkų g. 23E įsikūrusi parduotuvė šiauliečiams padės dar patogiau apsipirkti ir...

„Rimi“ skelbia, kaip per šventes dirbs el. parduotuvė ir kur pavyks apsipirkti sausio 1...

Kaip ir ankstesniais metais, pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją, visos fizinės „Rimi“ parduotuvės nedirbs, o sausio 1-ąją, pritrūkus ingredientų šventiniams patiekalams, bus galima apsipirkti net 41-oje budinčioje parduotuvėje visoje Lietuvoje. Galės apsipirkti pirmąją metų dieną „Rimi...

Nomeda Marčėnaitė kviečia švęsti Kalėdas atsakingai ir tvariai

Menininkė Nomeda Marčėnaitė dalijasi mintimis apie šventines tradicijas, namų puošybą ir vartojimo kultūrą, ragindama susimąstyti apie tikrąją Kalėdų prasmę. Ji pripažįsta, kad šeimos tradicijos keičiasi, tačiau vertybės išlieka. „Mėgstu išsitraukti girliandas, senus žaisliukus, kurie...

Ypač laukta šventinė „Maisto fiesta“ – jau „Iki“: 40 proc. nuolaida – nuo pat...

Pasiruošti gausesnėms Kalėdoms pavyks ir arčiau namų, ir stipriai sutaupant. Į „Iki“ jau grįžo itin didelio pirkėjų aktyvumo sulaukianti akcija „Maisto fiesta“. 4 dienas „Iki“ parduotuvėse lojalūs pirkėjai gali patogiai, greitai ir su 40...

Brangiausia dovana – laikas kartu: švenčių proga su vaikais imbierinius sausainius kepė net krepšininkai

Artėjant gražiausioms metų šventėms prisimename bendrystės svarbą. Norėdamas ją įprasminti prekybos tinklas „Rimi“ į organizacijos „Gelbėkit vaikus“ globojamą vaikų dienos centrą sukvietė komandos „Wolves Twinsbet“ krepšininkus, kurie drauge su vaikais pirmą kartą kepė imbierinius...

Rytoj prasideda Gerumo mugė

Jau kitą savaitę, gruodžio 9-13 d., 16-19 val. Palangos jaunimo ir savanorystės centro jaunimo erdvėje „Be stogo“ prasideda ir vyks Gerumo mugė. Joje atrasite daugybę širdžiai mielų prekių ir dovanų idėjų, kurias bus galima...

Laikinas vandens tiekimo nutraukimas Palangoje gruodžio 10 d.

UAB „Palangos vandenys“ informuoja, kad dėl tinklų remonto darbų gruodžio 10 d. nuo 9:00 iki 12:00 val. laikinai bus nutrauktas centralizuotas vandens tiekimas kai kuriems vartotojams. Darbus paveiks šie adresai: Vasario 16-osios g. 1, 2, 2a,...

Kaip mažiname darbo pajamų nelygybę Lietuvoje?

Per pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje pastebimos dvi ryškios tendencijos: beveik kasmet didėja minimali alga ir mažėja darbo pajamų nelygybė. Šiais metais Lietuvos Banko, Finansų ministerijos ir VU Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto atliktas tyrimas atskleidžia...

Lietuvos gyventojų skolų žemėlapis: sumos ir kiekiai įvairiose savivaldybėse

Lietuvos antstolių rūmų iniciatyva pirmą kartą sudarytas skolų žemėlapis parodė, kad įsiskolinimo lygis atskirose savivaldybėse skiriasi kelis kartus. Iš žemėlapio matyti, kad mažiausiu pradelstų skolų bagažu išsiskiria tankiausiai apgyvendintos Lietuvos vietovės ir kurortai, o...

Išlikite atsargūs: telefoniniai sukčiai toliau apsimeta „Sodros“ darbuotojais

Gyventojai ir toliau sulaukia melagingų skambučių, kuriuose sukčiai apsimeta „Sodros“ darbuotojais. Siekdami išvilioti asmens duomenis jie pasitelkia įvairius scenarijus. Šie skambučiai nėra susiję su „Sodra“, todėl labai svarbu jokiu būdu neteikti asmeninės informacijos telefonu. Sukčiai...

Vyksta Palangos poliklinikos Vytauto gatvės 92 atnaujinimo darbai

Šiuo metu intensyviai vyksta Palangos poliklinikos Vytauto g. 92 atnaujinimo darbai, kuriuos rangovas turėtų užbaigti iki kitų metų birželio mėnesio. Remonto metu bus naujai suremontuotos visos poliklinikos vidaus patalpos, iš išorės pastatas bus apšiltintas,...
spot_img
spot_img