3 C
Palanga
2024 / 04 / 18

Atostogos be streso: kaip pailsėti, kad išloštų ir darbuotojas, ir bendrovė

Ar jau skaitėte?

Psichologai ir įmonių vadovai sutinka, kad darbuotojams, kurie ilgai neatostogauja, labai sunku išlikti produktyviems ir motyvuotiems, o vasarą ištuštėjantys biurai ir kelionių nuotaikomis gyvenantys kolegos yra sveikos organizacijos rodiklis. Tačiau ne visos atostogos naujiems darbams įkvepia vienodai. Specialistai pasakoja, į ką svarbu atkreipti dėmesį jas planuojant, kad išloštų ir darbuotojas, ir bendrovė, kurioje jis dirba.

- Reklama -

Diana Noreikienė, psichologinio konsultavimo paslaugas teikiančio „Krizių įveikimo centro“ psichologė, sako kad atostogų tikslas – visapusiškai atstatyti fizinę, protinę ir emocinę pusiausvyrą, pasisemti naujų įspūdžių ir idėjų.

Rasa Bartkė, „Western Union“ Talentų pritraukimo vadovė.

„Pavargęs žmogus tampa jautresnis, dirglesnis, jį pradeda erzinti smulkmenos, kurių anksčiau nepastebėjo, prasčiau išlaiko dėmesį, slopsta jo kūrybiškumas ir efektyvumas. Jeigu atrodo, kad nebeužtenka nakties miego ir rytais nebesinori eiti į darbą, tai ženklas, kad trūksta poilsio ir resursai yra išnaudoti. Todėl žmogui reikia persikrauti – kaip kompiuteriui, kai paspaudžiame mygtuką „restart“. Vis dėlto, atostogos nėra skirtos vien resursams atstatyti. Kita atostogų funkcija – galimybė tenkinti savo poreikius, kurie darbo metu galbūt buvo atidėti, pvz. skirti daugiau laiko sau, savo pomėgiams, leisti laiką su žmonėmis, kuriems dirbant nepavysta skirti pakankamai laiko ir pan. Puiku, jeigu atostogos kilsteli gyvenimo kokybę“, – apibendrina D. Noreikienė.

Galioja taisyklė „pažink save“

Lijana Geštautaitė, tarptautinių ir tarpvaliutinių pinigų perlaidų bei mokėjimų bendrovės „Western Union“ personalo vadovė.

Lietuvos respublikos Darbo kodekse nurodoma, kad darbuotojai bent kartą metuose turi atostogauti dvi kalendorines savaites iš eilės. Lijana Geštautaitė, tarptautinių ir tarpvaliutinių pinigų perlaidų bei mokėjimų bendrovės „Western Union“ personalo vadovė Lietuvai, sako, kad diskusijų, ar darbuotojams tikrai reikalingos tokios trukmės atostogos, netrūksta, tačiau tyrimai patvirtina: ilgesnis atotrūkis nuo darbo visapusiškai teigiamai veikia žmogaus būseną. Pavyzdžiui, leidinyje „Journal of Happiness Studies“ skelbto mokslinio tyrimo rezultatai rodo, kad idealios atostogos turėtų trukti ne mažiau kaip 8 dienas – tik per tiek laiko žmogus sugeba visiškai atsitraukti nuo darbų ir pasikrauti naujos energijos.

Taip pat skaitykite:  Nudistų pliaže apsilankęs A. Bružas nusimetė visus drabužius

„Kiekvienas žmogus geriausiai žino, kokios trukmės atostogos ir koks poilsio būdas jam yra tinkamiausias. Vieni geriau pailsi ir atitrūksta nuo darbo, kai vienu kartu pasiima didesnį dienų skaičių, bet metų eigoje atostogauja rečiau. Kitiems reikia dažnesnių, nors ir trumpesnių pertraukų. Kaip ir priimant bet kurį sprendimą, galioja taisyklė – „pažink save“. Atostogas planuoti lengviau tada, kai suvokiame, kaip, kada ir kur mes geriausiai susigrąžiname savo jėgas bei energiją. Pastebime, kad darbuotojai yra linkę skaidyti atostogas. Dauguma atostogauja bent dvi kalendorines savaites iš eilės, o likusi dalis išskaidoma metų bėgyje, dažniausiai rudens ir pavasario mėnesiais“, – teigia L. Geštautaitė.

Pašnekovė skaičiuoja, kad „Western Union“ darbuotojai dažniausiai atostogauti renkasi vasarą ir vidutiniškai vienu metu atostogauja 15-17 darbo dienų.

- Reklama -

Apgalvoti visas detales

Anot L. Geštautaitės, kiekvieno darbuotojo atostogos yra visos komandos susitarimo reikalas, nes įmonė ir komanda geriausiai žino, kaip užtikrinti darbų tęstinumą ir paskirstyti darbo krūvį. Įtakos tam turi daug dedamųjų: veiklos pobūdis, darbų sezoniškumas ar jo nebuvimas, įmonėje egzistuojantys procesai, veiklos reguliavimas, atitikties reikalavimai, darbas su klientais ir t.t.

„Komandų vadovai, žinodami darbo prioritetus, turi iš anksto galvoti ir kalbėtis su darbuotojais apie tai, kokiu metu ir kokie prioritetai laukia, kokie svarbūs terminai ar projektai yra suplanuoti. Be to, reikia prisiminti, kad atostogų planavimas yra susitarimas tarp darbuotojo ir darbdavio. Vienašališkas poilsio laiko planavimas nėra tinkamas ir pagarbus sprendimas. Kalbėkitės ir tarkitės iš anksto, kad ir darbai „nedegtų“, ir būtų laiko poilsiui“, – aspektus, kuriuos reikia apsvarstyti prieš kraunantis lagaminą, vardija specialistė.

Komandos susitarimas

Diana Noreikienė, psichologinio konsultavimo paslaugas teikiančio „Krizių įveikimo centro“ psichologė.

Rasa Bartkė, „Western Union“ Talentų pritraukimo vadovė šiuo metu vadovauja trylikos žmonių komandai iš kurių dešimt dirba pagal įprastą darbo sutartį. Vadovė pasakoja, kad komanda turi skaidrią ir aiškią darbuotojų atostogų planavimo sistemą: vienu metu ilgesnių nei 10 darbo dienų trukmės atostogų gali pasiimti du žmonės, o pirmenybė teikiama tiems, kas atostogas susiplanuoja anksčiau ar laisvų dienų neturėjo ilgesnį laiko tarpą.

Taip pat skaitykite:  Kodėl verta atostogas planuoti iš anksto?

„Atostogas darbuotojai iš anksto pasižymi bendrame planavimo dokumente. Tuomet peržiūrime, kokių darbų ir kuruojamų atrankų turi atostogauti planuojantis kolega. Atsižvelgdami į kitų komandos narių tuometinį krūvį bei kompetencijas, parenkame, kas perims paliekamus darbus“, – procesą nusako R. Bartkė.

- Reklama -

Komandoje įprasta, kad atostogauti išeinantis darbuotojas paruoštų informacinį dokumentą apie paliekamus darbus ir su juos perimančiu kolega pasikalbėtų atskirai – taip užsitikrinama, kad darbai bus perduoti kuo sklandžiau ir aiškiau, o juos perimantys kolegos jausis saugūs ir užtikrinti.

Pasak R. Bartkės, jos komandos darbuotojai atostogas planuoja tada, kai jų nori, nepriklausomai nuo tuometinio komandos užimtumo.

„Dabar kaip tik yra gana sudėtingas metas, vyksta labai daug atrankų, tačiau nesivadovaujame požiūriu, kad darbai yra svarbiau, negu darbuotojų asmeninė gerovė. Visada gebame susiplanuoti taip, kad darbuotojai nebūtų ir nesijaustų „baudžiami“, neturėtų dirbti tuomet, kai visi atostogauja. Privalome jiems suteikti galimybę pelnytai pailsėti ir tą darome. Džiaugiuosi, kad mūsų komanda yra labai susidirbusi, motyvuota, visi jaučiasi įsitraukę. Darbuotojai tikrai laukia atostogų, bet tuo pačiu gali būti ramūs, kad, jiems atostogaujant, darbu bus pasirūpinta ir projektai nesustos“, – sako Talentų pritraukimo vadovė.

Svarbu pakeisti aplinką

L. Geštautaitė dalinasi dar viena „Western Union“ tendencija – vis dažniau darbuotojai naudojasi suteikiama galimybe mėnesį per metus padirbėti iš užsienio ir tokį darbo metodą suderina su atostogomis. Ji skaičiuoja, kad 88% kolegų, kurie naudojasi darbo iš užsienio galimybe, ją derina su atostogomis ar laisvomis dienomis.

„Proga prasitęsti atostogas ir padirbėti iš užsienio ypač dažnai naudojasi Lietuvoje dirbantys užsieniečiai, kurie savo šeimą ir draugus gimtojoje šalyje mato rečiau. Pavyzdžiui, Lietuvoje gyvenanti mano komandos narė iš Azerbaidžano savaitę atostogavo gimtojoje šalyje, o tada liko ten padirbėti nuotoliniu būdu“, – apie tai, kad pakeitus aplinką galima ne tik atsigauti, bet ir įsikvėpti darbui, pasakoja R. Bartkė.

Taip pat skaitykite:  Atostogos be darbinių rūpesčių ir streso – kaip išeiti poilsiauti ramia galva?

Anot D. Noreikienės, nepriklausomai nuo atostogų scenarijaus, geriausiai pailsi tie, kas pakeičia aplinką ir nusistovėjusią rutiną.

„Rutina kelia nuobodulį ir nuovargį, todėl rekomenduojama įsitraukti į kitokias veiklas, pabendrauti su kitais žmonėmis, išbandyti kažką naujo. Jei pakeisti aplinkos nėra galimybių, svarbu net ir toje pačioje aplinkoje susikurti atostogas, į gyvenimą įlieti naujumo: atsijungti nuo technologijų, išeiti į gamtą, susitikti su draugais, – vardija D. Noreikienė. – Šiuolaikinė visuomenė įpratus prie skubėjimo, įtampos, todėl atostogaujant reikėtų to vengti, įsileisti į gyvenimą daugiau lankstumo. Mano nuomone, svarbu tiesiog palaikyti sveiką, lengvą įtampą, kuri sužadina psichiką. Kaip raumenims reikia judėjimo, taip ir smegenims“.

spot_img

Astrologinė prognozė balandžio 18-ajai, ketvirtadieniui

AVINAS. Gali kilti ūpas konkrečiai įgyvendinti drąsias idėjas, išbandyti save scenoje, sporte ar paskatinti tam vaikus. Regis, nevengsite naujų pažinčių, nuotykių. Galbūt įsigysite augintinį – šunį, katę ar kt.     JAUTIS. Iki pavakarių jums labiausiai rūpės...

Dabar „Rimi“ įsigysite džiovintų vaisių ir riešutų pigiau: juose atrasite maistinių medžiagų lobyną

Džiovinti riešutai ir vaisiai yra patogūs užkandžiai, kuriuos paprasta įsimesti į kuprinę ar rankinę keliaujant, o sušilus orams – ir stovyklaujant. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad šie produktai suteikia daug energijos organizmui,...

Kartu ir po darbo valandų: IKI kolegos susitinka uždaruose klubuose

Įvairios „Iki“ siūlomos papildomos naudos ir plačios vidinės karjeros galimybės – tik keletas iš gausybės privalumų, padedančių prekybos tinklui pritraukti naujų talentų ir išlaikyti esamus darbuotojus. Aukšta vidinė kultūra ir išskirtinė saviraiškos laisvė natūraliai...

Ir nedidelis sužeidimas gali lemti stabligės išsivystymą – ką svarbu žinoti apie šią pavojingą...

Stabligė – bakterinė liga, kurią sukelia clostridium tetani bakterijos, gyvenančios žolėdžių gyvulių ir žmonių žarnyne bei su išmatomis patenkančios į dirvožemį. Šioms bakterijoms nereikia deguonies, jos atsparios aplinkos veiksniams, pavyzdžiui, karščiui, šalčiui ar saulės...

Žinomas socialinių tinklų turinio kūrėjas B. Lastauskas: „Dirbant bet kokį darbą svarbiausia yra smalsumas“

Puikiai Lietuvoje žinomas rašytojas, komikas ir socialinių tinklų turinio kūrėjas Benas Lastauskas dirbti pradėjo dar būdamas mokykloje. Tuo metu jis atlikinėjo įvairius pagalbinius darbus, vėliau tapo prekybos tinklo „Rimi“ apsaugos darbuotoju, o galiausiai karjerą...

ORAI: Naktinis šalnos, diena iki 11 laipsnių šilumos

Trečiadienio naktį daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Kai kur rūkas. Vėjas besikeičiančios krypties, 6–11 m/s. Temperatūra 0–5 laipsniai šilumos, ore vietomis, dirvos paviršiuje daug kur šalnos 1–5 laipsniai šalčio. Dieną daugelyje rajonų trumpas,...

Balandžio 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (sekretorės (biuro administratoriaus) diena)

Balandžio 17-oji – Lietuvos energetikų diena; Pasaulinė hemofilijos diena; Sekretorės (biuro administratoriaus) diena. Balandžio septynioliktoji, trečiadienis – 107-oji metų diena (trečioji 16-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 257 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Aniceta,...

Astrologinė prognozė balandžio 17-ajai, trečiadieniui

AVINAS. Šiandien norėsis lengviau atsikvėpti ir pasilinksminti. Regis, jus prisimins seni draugai, gerbėjai arba jūs patys jiems save priminsite. Puikiai suksitės, jeigu užsiimate pramogų verslu, kūryba ar esate gastrolėse. JAUTIS. Būsite nusiteikę iš peties paplušėti...

„Rimi“ įsigykite agurkų pigiau ir atsigaivinkite šia šaltsriube: skoniu nenusileis net šaltibarščiams

Šylant orams, į mūsų virtuves vis dažniau atkeliauja agurkai: juos pjaustome į salotas, dedame į šaltibarščius, gardiname jais geriamąjį vandenį. Kai nesinori karštų ir sočių pietų, puikiai atgaivins bulgariška „Tarator“ sriuba su agurkais, kuriai...

Iki šiol nematyta idėja virsta dar viena „Iki“ inovacija: į pirmąjį posėdį susirinko „Iki“...

Prekybos tinklas „Iki“, nuolat siekdamas užtikrinti geriausią apsipirkimo patirtį, tęsia drąsių idėjų įgyvendinimo lyderystę. „Iki“ šiais metais ėmėsi dar vienos inovacijos – subūrė „Iki“ klientų valdybą. Naujovė sulaukė milžiniško susidomėjimo, ir iš 1200 kandidatų...

ORAI: Numatoma stipri šalna, apdenkite augalus

Antradienio dieną krituliai, daugiausia lietus. Vėjas šiauriniuose rajonuose besikeičiančios krypties, 5–10 m/s, pietiniuose pietryčių, pietų, pereinantis į pietvakarių, 8–13 m/s, kai kur gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia temperatūra 4–9, Pietryčių Lietuvoje vietomis 10–12 laipsnių šilumos. Trečiadienį...

Balandžio 16 -oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO

Balandžio šešioliktoji, antradienis – 106-oji metų diena (antroji 16-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 258 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Algedė, Benedikta, Benediktas, Giedrė, Giedrius, Gražvyda, Gražvydas, Kalikstas, Ūdrys; rytoj: Aniceta, Anicetas, Giedrė, Giedrius,...

Astrologinė prognozė balandžio 16-ajai, antradieniui

AVINAS. Regis, būsite nusiteikę rizikuoti. Jeigu esate verti sėkmės, ją patirsite. Galimas netikėtas siurprizas, dovana. Kita vertus, derėtų pasisaugoti finansinių sukčių. JAUTIS. Nesibaigianti rūpesčių virtinė neleis jums atsipalaiduoti. Kita vertus, po nelengvų svarstymų ir trikdžių,...

„Rimi“ siūlo pasigaminti ypatingą patiekalą pigiau: ramenų ir daržovių salotose susitiks Rytai ir Vakarai...

Pasirodžius šviežių kopūstų derliui, galima kaskart pasiruošti įvairių salotų, kurioms tinka jauni švieži kopūstlapiai. Jei pridėsime įvairiaspalvių daržovių, pagardinsime jas mėsa ar riešutais, turėsime puikų patiekalą pietums ar vakarienei. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img