5 C
Palanga
2024 / 03 / 29

Taisyti prietaisus ar jų netaisyti: įvardijo tris pagrindines baimes

Ar jau skaitėte?

Jei staiga sugedo indaplovė, skalbyklė ar kavos aparatas, tai gali sugadinti ūpą net ir giedrą dieną. Planuose – krūva asmeninių ir profesinių reikalų, tad papildomi klausimai tiesiog nebetelpa galvoje. Mintis apie galimybę taisyti kartais prilygsta egzaminui, bet ir naujo prietaiso paieškos perspektyva nelabai džiugina. Juk viskam reikia ir laiko, ir lėšų. Galimybė remontuoti neretai baugina: ar apsimoka? Buitinės technikos remonto meistrai įvardija baimes: daugelis jų neturi rimto pagrindo. Tiesiog reikėtų žinoti keletą svarbių taisyklių.

- Reklama -

 Atsarginių dalių yra, o paskatų trūksta

 „Dar 2021 metais ES gamintojams įsigaliojo reikalavimas užtikrinti buitinės elektronikos įrangos taisymą, ne mažiau kaip 7–10 metų tiekiant taisytojams atsargines dalis po paskutinės gaminio išleidimo į rinką datos. Tai užtikrina teisę taisyti ir yra svarbi sąlyga mažinant elektronikos atliekų kiekius, kurie, palyginti su kitų rūšių atliekomis, auga sparčiausiai. Jau ne pirmas dešimtmetis mūsų asociacija ragina taisyti prietaisus, kai jų remontas neviršija 50 proc. naujo prietaiso kainos, tačiau kai kurie žmonės atranda įvairiausių motyvų atsisakyti senų ir vietoje jų įsigyti naujus daiktus“, –  sako Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė.

Kavos aparatai. „Salvata“ nuotrauka.

Ji taip pat džiaugiasi, kad prietaisų taisymas vis dažniau vertinamas kaip tvarumo pasirinkimas. Be to, kaip neseniai atskleidė ir EPA inicijuotas tyrimas, beveik pusė šalies Lietuvos gyventojų renkasi įsigyti naudotus prietaisus, kartais juos vertindami netgi labiau nei naujus. Jau atsiranda ir įmonių, kurios įsigyja naudotus prietaisus juos pataiso ir parduoda noriai juos įsigyjančioms įmonėms. Anot L. Jurevičienės, jei Lietuva pasektų šalių, kuriose taisymas skatinamas mokestinėmis lengvatomis, pavyzdžiu, ledai dar labiau pajudėtų.

Stiprėjantis taisančiųjų motyvas – tai yra ekologiška

Vilniuje ir Kaune žinomos buitinės technikos taisymo įmonės „Salvata“ serviso darbų vadovas Ernestas Ščerban reikšmingų gyventojų elgsenos permainų, renkantis taisyti ar netaisyti prietaisus, kol kas nemato. Taisančio buitinę techniką užsakovo portretas pastaruosius metus išlieka panašus. Pagal absoliučius demografinius rodiklius dažniausias „Salvata“ serviso klientas yra 35–45 metų vyras. Kita aktyviausia grupė – tokio paties amžiaus moterys, jos sudaro 40–45 proc. visų įmonės klientų.

„Manau, žmonės yra pasidaliję į dvi pagrindines stovyklas. Vieni įsitikinę, kad taisyti neverta, kai buitinė technika ir elektronika taip lengvai prieinama ir sąlyginai nebrangi, bet sykiu ir trumpaamžė. Kiti supranta, kad remontas dažniausiai yra dar paprastesnis ir greičiau prieinamas sprendimas. Pavyzdžiui, iš mūsų serviso išsikviesti meistrą dėl sugedusios integruojamos indaplovės galima tą pačią dieną. Pataisyti prietaisą beveik visada pavyksta jau pirmo vizito metu. Dėl remonto kokybės klientas gali būti tikras, nes remonto darbams suteikiama garantija iki 24 mėnesių, kaip naujam prietaisui“, – pasakoja E. Ščerban.

Taip pat skaitykite:  Draudikai suskaičiavo, kokios negandos pernai labiausiai siaubė gyventojų turtą

Vis dėlto jis mato ir trečiąją bei, ko gera, sparčiausiai augančią žmonių grupę – tuos, kuriems rūpi ekologija. „Tokie klientai renkasi net ekonomiškai nenaudingą remontą – vien tvarumo sumetimais. Jie tiesiog nori, kad aplinka būtų mažiau teršiama“, – pastebi E. Ščerban.

- Reklama -

Kainoms augant taisyti apsimoka

Pasak taisymo įmonės atstovo, taisyti prietaisą naudinga daugeliu atžvilgių. Tas, kuris pasirenka remontuoti, negaišto laiko naujo prietaiso paieškoms, jam nereikia laukti kurjerio, kuris prietaisą pristatys, o vėliau dar meistro, kuris, pavyzdžiui, sumontuos ir prijungs naują indaplovę ar skalbyklę. Toks smulkus ir vidutinis remontas klientui atsieina dažniausiai 10–20 proc. naujo daikto vertės, neįskaitant papildomų išlaidų.

Buitinės technikos taisymo įmonės atstovas neslepia, kad remonto kainos augo, kaip ir visų kitų paslaugų ir prekių, tačiau ne taip sparčiai, kaip didėjo tokios veiklos sąnaudos. „Salvatai“ pavyko išlaikyti panašias remonto kainas, kaip ir prieš porą metų, nors per šį laikotarpį kai kurių paslaugų išlaidų dedamosios augo 2–3 kartus. „Kita vertus, naujos buitinės technikos kainos taip pat sparčiai augo. Tai pirmiausia pasakytina apie aukštesnės klasės įrangą“, – atkreipia dėmesį E. Ščerban.

Jis taip pat pastebi, kad pastaruoju metu šalyje atsirado daugiau remonto paslaugas teikiančių meistrų. Klientams tai – didesnis pasirinkimas ir, tikėtina, galimybė rinktis mažesnę remonto kainą.

Indaplovės. „Salvata“ nuotrauka.

„Siekiame tapti dar prieinamesni vartotojams, todėl šiais metais duris atvėrė dar vienas serviso punktas Vilniuje. Dabar klientams esame pasiekiami jau trijose vietose dviejuose miestuose – Vilniuje ir Kaune. Tai labai patogu, kai pakeliui į darbą ar šeštadienį galite užvežti sugedusį kavos aparatą, dulkių siurblį, mikrobangų krosnelę, televizorių ir kitą sugedusį prietaisą. Taip pat plečiame profesionalių meistrų gretas, diegiame specialiai pagal mūsų poreikius kuriamas IT sistemas, tai leidžia ženkliai paspartinti remonto darbus ir pagerinti kliento informavimą“, – pasakoja įmonės serviso darbų vadovas.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  Prasidėjo sodo darbų sezonas: 3 pavojai, tykantys neatsargių sodininkų

Buitinės technikos taisymo įmonės serviso darbų vadovas įvardijo ir pagrindines klientų baimes, renkantis taisyti ar netaisyti prietaisą.

  • Pradėjo „byrėti“ ir vis tiek „subyrės“. Dažniausiai vartotojai baiminasi, kad prietaisas, kuris sykį sugedo, jau pradėjo „byrėti” ir procesas yra nesustabdomas: šiandien sugedo viena dalis, rytoj kita ir t. t. Remontuosi, pinigus išleisi, o galiausiai vis tiek teks pirkti naują daiktą. Pasitaiko ir taip, vis dėlto tai greičiau išimtis nei taisyklė. Profesionalus meistras jau pirmo gedimo metu gali bent preliminariai numatyti, kokie gali būti kiti gedimai, jeigu tokių apskritai bus artimiausiu metu. Išklausius žinovo rekomendacijas geriausia ir sprendimą priimti – remontuoti ar pirkti naują. Kasdienė remonto praktika rodo, kad baiminamasi be reikalo, nes genda dažniausiai eksploataciniai elementai, kurių keitimas prietaisams yra numatytas gamintojo. Tokiu atveju meistro pagalba – tarsi automobilio techninė priežiūra, tik atliekama ne periodiškai, sugedus daiktui. Gumos, diržai, siurbliukai, filtrai, kaitinimo elementai ir t. t. – visa tai keičiama nebrangiai ir tiesiog kliento namuose. 
  • Nepatikimas meistras – gali apgauti. Taisymo įmonės klientai dažnai pasakoja istorijas apie tai, kaip iš skelbimų ar per pažįstamus kviestas meistras dingdavo su avansu neva tai užsakomoms detalėms įsigyti. Taip pat pasitaiko, kai meistrai neprisiima atsakomybės už remonto broką. Kliento telefono numerį užblokuoja ir pasiekti dažniausiai šių meistrų nepavyksta net ir pasitelkus policijos ar Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybos darbuotojus. Kaip taisyklė, tokiais atvejais savo prietaiso taisymą meistrui patikėjęs asmuo neturi nei paslaugos suteikimo, nei apmokėjimo faktą patvirtinančio dokumento. Tokius meistrus renkamasi su mintimi, kad bus pigiau, bet reikėtų nepamiršti, kad šie pavieniai meistrai konkuruoja vienoje rinkoje su serviso įmonėmis ir klientų pritraukimo kaštai pas visus yra panašiai vienodi, o pritraukiamas srautas skirtingas. Žinoma, tenka pripažinti, kad tarp privačiai besidarbuojančių meistrų yra labai aukštos kvalifikacijos profesionalų, tad profesionalų techniką tikrai galima išsikviesti ir privačiai. Ginčų, nesutarimų ir problemų gali pasitaikyti bet kuriuo atveju – ar tai pasirinkai žinomą įmonę, ar privatų meistrą. Svarbu, kad kliento teises saugotų įstatymas. Kai turite atliktų darbų aktą su oficialiai nurodomu paslaugos teikėju, kvitą ir visa tai, kas priklauso, galite būti ramūs, nes kilus ginčui ar nesutarimams Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nemokamai gina fizinių asmenų interesus.
  • Kviesti meistrą į namus yra nepatogu. Kartais manoma, kad tai labai sudėtinga – reikia atsiprašyti iš darbo, tenka neapibrėžtą laiką laukti meistro namuose, reikia išsigryninti pinigus, nes meistrui mokėti galima tik grynais ir t. t. Vis dėlto rinkoje yra labai patogių pasiūlymų, tereikia pasidomėti. Pavyzdžiui, „Salvata“ servisas savo ruožtu siūlo meistrų iškvietimą registruoti bet kuriai savaitės dienai ir patogiu metu nuo 8 iki 22 val. Atvykstame sutartu lauku, valandos intervalo tikslumu. Su visais meistrais raginame atsiskaityti kortele – jie atvyksta su mokėjimo terminalais. Tiems, kam patogiau įrangą pristatyti patiems – laukia trys serviso centrai, dirbantys ir šeštadieniais. Klientams visur rezervuotos parkingo vietos prie pat įėjimo, tad nereikės niekur klaidžioti, ieškotis vietos, kur pastatyti automobilį. Viskas paruošta taip, kad technikos remontas neapkarstų.
Taip pat skaitykite:  Pagal paskutinį kvietimą daugiabučiams atnaujinti gauta arti 500 paraiškų

EPA projektų vadovė L. Jurevičienė kviečia gyventojus atidžiau įvertinti namuose turimus nenaudojamus elektronikos prietaisus.

„Prisiminkime, kodėl nustojome naudoti prietaisą. Jei nenaudojome ilgiau nei metus, tikėtina, kad jis tikrai mums nereikalingas. Apsvarstykime, ar galime šį prietaisą parduoti, nepamirškime ir dovanojimo galimybės. Suskaičiuokime, ar apsimoka taisyti. Jei tai sugedęs ir bevertis smulkus prietaisas, jį reikėtų išmesti į specialųjį konteinerį. Tokį konteinerį galite rasti kuriame nors prekybos centre, bibliotekoje ar kitoje įstaigoje. Jei tai stambiagabaritės elektronikos atliekos, jas atiduokite įgaliotiems atliekų surinkėjams. EPA šias atliekas iš namų išveža nemokamai. Skambinkite mums telefonu +370 695 55111 arba registruokitės svetainėje – čia rasite ir elektronikos atliekų surinkimo vietų sąrašą“, – primena L. Jurevičienė.

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija  yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

spot_img

Balandžio mėnesį elektros ir dujų kainų pokyčiai gyventojams

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) trečiadienį atnaujino visuomeninius elektros ir gamtinių dujų tarifus pirmajam metų pusmečiui, kurie galios nuo balandžio iki liepos. Tarifą tiekėjo dar nepasirinkusiems trečiojo elektros rinkos liberalizavo etapo buitiniams vartotojams VERT mažina...

Draugiškos skrandžiui velykinės vaišės – misija įmanoma: paruošti šaltieną padės pigūs „Rimi“ produktai

Šaltiena – išties senas kulinarines tradicines turintis patiekalas: ji jau buvo gaminama viduramžių Europoje kaip mėsos konservavimo priemonė. Dabar tai – dažnas švenčių patiekalas, tad artėjančių Velykų proga verta pasidomėti, kaip ją paruošti sveikatai...

Pareigūnai kontroliuos vairuotojų blaivumą ir užtikrins viešąją tvarką

Prevencinės eismo dalyvių kontrolės priemones kovo pabaigoje ir balandžio pradžioje, per ilgąjį šv. Velykų savaitgalį, bus vykdomos valstybinės ir vietinės reikšmės keliuose, policijos pareigūnai dirbs viešuoju, neviešuoju ar mišriuoju patruliavimo būdu. Bus skirta tiek...

Pasikeitė miško kirtimo taisyklės

Valstybinė miškų tarnyba informuoja, kad 2024 m. kovo 19 d. įsigaliojo Miško kirtimo taisyklių pakeitimai, pagal kuriuos nustatyti nauji miško kirtimų atlikimo, leidimų gavimo reikalavimai, kurie leis kompleksiškai spręsti sanitarinės miškų apsaugos bei aplinkosaugos...

Byloje dėl neteisėto disponavimo dideliu kiekiu šaudmenų kariškiams skirtos baudos

Klaipėdos apygardos teismas neviešuose teismo posėdžiuose išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai neteisėtai įgijus, gabenus ir realizavus didelį kiekį šaudmenų pareikšti penkiems asmenims, trys iš jų kariškiai, vienas Krašto apsaugos savanoris ir dar vienas, su...

Renginių ciklas „Palangos dienos“ – paminėti net du kurortui itin  svarbius istorinius įvykius

Palanga jau netrukus pasidabins miesto vėliavomis bei pasiners į kultūrinių renginių šurmulį – kurorto bendruomenė kviečiama džiugiai minėti net du miestui svarbius įvykius ir aktyviai dalyvauti tam skirtuose renginiuose. Palangos vėliavos savaitė „Palangos dienos“ – taip...

Lengvatinis kreditas, jei savo rūsio patalpas pritaikysite priedangai

Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos pakeitimus, kurie numato, kad rūsio patalpų pritaikymas priedangai būtų įtraukiamas į pastato atnaujinimo priemonių, finansuojamų suteikiant lengvatinį kreditą, sąrašą. Taip daugiabučiams namams, gaunantiems valstybės...

Palangos miesto gyventojams ir svečiams nemokamas belaidis tinklas

Informuojame, kad prisijungus prie "WiFi4EU", iniciatyvos Palangos mieste nemokamas aukštos kokybės belaidis ryšys nuo šiol teikiamas 10 miesto vietų: Autobusų stotyje (Klaipėdos pl. 42); Palangos Birutės parke (Vytauto g. 17); Meilės al. sankirtoje su S. Dariaus ir...

Etnologė G. Kadžytė apie Velykų šventimo tradicijas: „Tai toli gražu ne tik kiaušinių ridenimas“

Artėja viena iš didžiausių metų švenčių, kai tiek vaikų, tiek suaugusiųjų laukia smagus užsiėmimas – kiaušinių marginimas. Susėdę prie Velykų stalo daužiame margučius, lyginame, kuris stipresnis, o po iškilmingų pusryčių vaikai veržiasi juos ridenti....

FNTT: kratos Darbo partijos būstinėje atliktos tiriant galimą 500 tūkst. eurų pasisavinimą

Aiškėja daugiau detalių dėl Darbo partijos būstinėje vykusių kratų – Finansinių tyrimų tarnyba (FNTT) praneša atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl galimo apgaulingo svetimo turto pasisavinimo ir dokumentų klastojimo. Pasak tarnybos, tiriamos aplinkybės dėl daugiau kaip...

Jubiliejinė Palangos dienų šventė žada įspūdingus renginius! PROGRAMA

Palanga skelbia pavasarišką veiklos savaitę nuo kovo 29 d. iki balandžio 5 d., kupiną kultūrinių ir švietimo renginių! Kaip Palanga atiteko Lietuvai   Kovo 29 d. (penktadienis) 9:00 val. Konferencija "Grafo Tiškevičiaus Palangos miesto architektūros vizijos" 10:00 val. Palangos...

Dainuojantys margučiai Palangoje. Kuris iš jų skamba garsiausiai?

Artėjant šv. Velykoms, Palangos J. Basanavičiaus gatvė tradiciškai pasidabino įspūdingais, dviejų metrų aukščio margučiais. Spalvinga bene gražiausiai pavasario šventei skirta alėja, kasmet sulaukianti itin didelio tiek palangiškių, tiek ir kurorto svečių susidomėjimo, Palangą puoš...

Paspirtukininkams privaloma turėti draudimą ir būtinus dokumentus

Praėjusių metų gruodį Seime priimtas sprendimas koreguoti kelių eismo taisykles ir privalomojo civilinės atsakomybės draudimo įstatymą. Pokyčiai įsigaliojo nuo metų pradžios. Pagal šiuos pakeitimus bus aiškiau ir griežčiau reglamentuojamas paspirtukų bei kitų mikrojudumo priemonių...

ORAI: Velykų orai nustebins 23 laipsnių šiluma

Šiandien vietomis trumpas, nedidelis lietus. Vėjas pietvakarių, 9–14 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 10–15 laipsnių šilumos. Šeštadienio naktį vietomis nedidelis lietus, dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Vėjas naktį pietinių, dieną besikeičiančios krypties, 5–10...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img