11 C
Palanga
2024 / 04 / 30

Pensijos tolsta, darbuotojai sensta. Keisti požiūrį privalės ir darbdaviai

Ar jau skaitėte?

Amžius, kuomet Lietuvos piliečiai gali išeiti į senatvės pensiją, šiemet pasiekė 64 metus ir 8 mėnesius vyrams bei 64 metus ir 4 mėnesius moterims. Abiejų lyčių pensijos amžius susilygins 2026 metais, kai pasieks 65 metus ir daugiau nebeaugs. Tačiau tyrimų rezultatai rodo, kad sulaukusiems 50 metų darbo paieška, nepaisant sukauptos patirties, yra itin sudėtinga – susiduriama su diskriminacija dėl amžiaus.

- Reklama -

Senstanti darbo rinka

Dėl kelis dešimtmečius vyravusios stiprios jaunų žmonių emigracijos tendencijos ir mažo gimstamumo Lietuvos visuomenė yra viena iš greičiausiai senėjančių Europoje. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) vertinimu, 2022 m. vienam 65 m. sulaukusiam asmeniui teko trys 15-64 m. žmonės, o 2040 m. santykis pasikeis iki dviejų darbingo amžiaus asmenų vienam pensininkui.

Jevgenija Krikščiūnė iš BTA draudimo pabrėžia, kad vertinant žmones pagal jų kompetencijas, patirtis ir motyvaciją, o ne pagal amžių, yra naudinga tiek darbuotojams, tiek pačiam verslui.

Lygių teisių kontrolieriaus ataskaitoje nurodoma, kad penktadalis 50–59 metų amžiaus asmenų susiduria su diskriminacija dėl amžiaus darbo vietoje ar ieškodami darbo.

„Matydami, kad ateityje vyresnio amžiaus žmonių darbo rinkoje bus vis daugiau, siekiame išnaikinti šią diskriminacijos rūšį darbo rinkoje. Renkamės garsiai kalbėti apie tai, burti darbdavius, kuriems lygybė yra vertybė. BTA draudime dirbančių asmenų amžiaus spektras – nuo 20 iki daugiau nei 70 metų, net ketvirtis darbuotojų iš mūsų 500 žmonių kolektyvo jau yra atšventę penkiasdešimtmetį“, – sako Jevgenija Krikščiūnė, BTA draudimo Žmogiškųjų išteklių valdymo skyriaus vadovė.

Jos teigimu, socialiai atsakingas sprendimas žmones vertinti tik pagal jų kompetencijas, patirtis ir motyvaciją, bet ne pagal amžių, yra naudingas ir verslo požiūriu.

„Stereotipai, kad vyresni asmenys yra nebeimlūs naujovėms, yra pasenę ir klaidingi. Kol kai kurios įmonės vengia samdyti vyresnius kandidatus, BTA kolektyvą stiprina itin patyrusiais, noriai patirtimi su kolegomis besidalinančiais ir naujoms patirtims atvirais darbuotojais“, – sako žmogiškųjų išteklių specialistė.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  Klaipėdos uostas pradedamas ruošti vėjo jėgainių parkų Baltijos jūroje statyboms

Priverstinis valstybių sprendimas

Ilgėjant vidutinei gyvenimo trukmei valstybės suka galvą: ką daryti, kad pensijos neišgraužtų skylės valstybės biudžete? Įprastinis šios problemos sprendimas – senatvės pensijos amžiaus vėlinimas, kurio ėmėsi beveik visos pasaulio šalys.

„Nuo 2012 m. pradėjus didinti šią ribą, vadovaujamasi faktu, kad Lietuvos visuomenė sensta ir tai kelia iššūkių pensijų sistemai“, – oficialią senatvės pensijos amžiaus vėlinimo priežastį pateikia SADM.

Vertinant skirtingų šalių senatvės pensijos amžių, ekonomiškai stipriausiose pasaulio valstybėse pensijos amžiaus sulaukiama vėliausiai.

Štai, pavyzdžiui, Danijoje dabar senatvinės pensijos amžius yra 67 metai, tačiau numatoma, kad 2030 m. jis pasieks 68 metus. Toks pats pensijos amžius yra Norvegijoje, Graikijoje, Italijoje, Islandijoje, Nyderlanduose.

- Reklama -

Ankstyvu pensijos amžiumi išsiskiria tokios pasaulio valstybės, kaip Indonezija (58 m.), Bangladešas (59 m.), Uzbekistanas, Mongolija, Malaizija, Indija, Kinija (visose – 60 m.).

Jevgenija Krikščiūnė, BTA draudimo Žmogiškųjų išteklių valdymo skyriaus vadovė.

Senatvės pensijos amžius Lietuvoje šiuo metu yra artimas ES vidurkiui (64,85 m.). Mūsų šalyje sveiko gyvenimo trukmė sulaukusiems 65 metų – apie 6 metus. Tačiau žvelgiant iš valstybės – pensijos mokėtojo perspektyvos – svarbu ne tai, kiek laiko į pensiją išėjęs žmogus galės džiaugtis pilnaverčiu gyvenimu, o bendra jo likusio gyvenimo trukmė.

„Pensijų sistemai vienas svarbiausių rodiklių yra 65-erių ir daugiau metų sukakusių asmenų vidutinė gyvenimo trukmė, nes būtent tai, kiek vidutiniškai gyvena tam tikrą amžiaus ribą pasiekę žmonės, yra svarbu, kai kalbame apie pensijų sistemą. Pensijos mokamos ir sveikiems, ir negalintiems džiaugtis gera sveikata žmonėms. Remiantis oficialiosios statistikos duomenis, 2022 m. vyrų ir moterų, sukakusių 65-erius metus, vidutinė gyvenimo trukmė Lietuvoje buvo 16,86 metų. Tai reiškia, kad vidutiniškai dar tiek turi būti mokamos ir pensijos. Žinoma, yra ir trumpiau, ir ilgiau gyvenančių žmonių, tačiau čia kalbame apie statistinį vidurkį, kuriuo vadovaujamasi kalbant apie pensinio amžiaus ribą“, – informuoja SADM.

Taip pat skaitykite:  Kaip išgyventi nuotolinio darbo sąlygomis?

Reikia platesnių pokyčių

Anot J. Krikščiūnės, vėlinamas senatvinės pensijos amžius yra priežastis darbdaviams pergalvoti savo samdos strategijas, nes vyresni žmonės į kolektyvą ateina ne tik su didele patirtimi, bet ir su išskirtine motyvacija bei verte viso kolektyvo stiprinimui.

„Pastebiu, kad vyresni darbuotojai kolektyvą tik pagyvina. Jie jaunesniuosius lenkia įmonės vidiniuose žingsnių konkursuose, motyvuoja jaunimą, išsiskiria pozityvumu ir linksmumu. Dažnai būtent vyresnieji darbuotojai tampa geros nuotaikos ambasadoriais“, – sako J. Krikščiūnė.

Stiprų norą dirbti išreiškia ir patys senjorai. Tačiau jie negali nepastebėti ir ne visuomet pagrįsto darbdavių nusistatymo prieš amžių.

„Norėtume, kad darbdaviai mumis domėtųsi labiau. Pats kažkada siunčiau savo CV pagal darbo pasiūlymą, kurį atitikau šimtu procentų. Mačiau, kad gyvenimo aprašymas per kelias dienas buvo peržiūrėtas net keliolika kartų, bet darbdavys net nesivargino susitikti. Matyt, pasirinkto jaunesnį. Toks požiūris – jei žmogus vyresnis, tai jau tikriausiai sukriošęs senelis, nors senjorai kartasi būna tokie guvūs, kad savo produktyvumu nesunkiai galėtų jaunesnius aplenkti“, – asmenine patirtimi dalijosi Kęstutis Makarevičius, Lietuvos pagyvenusių žmonių asociacijos prezidentas.

Jis pastebi, kad, pavyzdžiui, visuomeninio maitinimo sferoje darbdaviai turi savotišką, ydingą įsivaizdavimą. „Jiems atrodo, kad aptarnauti klientus būtinai turėtų jauna, graži mergaitė. Kompetencijos ir gebėjimai, serviravimo taisyklių žinojimas – nebūtini. Štai užsienyje dažnai susiduriu, kad staliukus aptarnauja solidaus amžiaus žmonės, jie geba rasti bendrą kalbą ir su jaunimu, ir su senjorais. Jaunas padavėjas, su mažomis išimtimis, užmegs pokalbį tik su bendraamžiais“, – teigia asociacijos vadovas.

K. Makarevičius mano, kad darbo rinkos požiūrį į vyresnius žmones galėtų proaktyviai gerinti ir valstybė – pavyzdžiui, siūlydama darbdaviams mokestines lengvatas už vyresnių žmonių priėmimą.

Taip pat skaitykite:  M. Navickienė: pensijos 2024 metais išaugs 12 proc., taip pat toliau sieksime jas priartinti prie 50 proc. VDU dydžio

Boris Kuzmas
Atstovas ryšiams su žiniasklaida
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialas Lietuvoje

spot_img

Kurie Palangos medicinos darbuotojai buvo apdovanoti jų profesinės šventės metu?

Balandžio 26 dieną Palangoje, Kurhauzo koncertų salėje, buvo minima Lietuvos medicinos darbuotojų diena. Renginyje dalyvavo ir sveikinimo žodžius tarė įvairūs garbūs svečiai: Palangos meras Šarūnas Vaitkus, Seimo narys Mindaugas Skritulskas, Klaipėdos universiteto ligoninės valdymo...

Įspūdinga Kuršių genties paslaptis Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje

Gegužės 4 d. Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejus kviečia atsukti istorinį laikmetį ir nusikelti į mūsų protėvių VIII–XI a. Kuršių genties kiemą. Nuo 12 val. iki 17 val. kuršių genties istorijos klubas „Pilsots“ kvies...

„Rimi“ rasite šių pigesnių produktų vienai šaltsriubei: nustebins ne tik spalva

Iš pradžių gaspačo buvo gaminama sutrinant duoną, česnaką, alyvuogių aliejų ir actą, dažnai su pomidorais. Tai buvo valstiečių sriuba, kurią karštais vasaros mėnesiais valgydavo ūkininkai. Šiais laikais – tai ir madingų vėlyvųjų pietų patiekalas,...

Svarbi informacija palangiškiamas dėl šilumos trasų hidrauliniai bandymai ir jų remonto darbų

Svarbi informacija dėl šilumos tiekimo karštam vandeniui ruošti gegužės ir birželio mėnesį. UAB „Palangos šilumos tinklai“ informuoja, kad siekiant užtikrinti patikimą šilumos energijos tiekimą Palangos miestui, kasmet planingai privalo būti vykdomi šilumos trasų hidrauliniai bandymai...

Astrologinė prognozė balandžio 29-ajai, pirmadieniui

AVINAS. Keista diena. Subjektyvumas trukdys adekvačiai bendrauti, teisingai vertinti. Reikalai klostysis nevienareikšmiškai. Neimkite giliai į širdį nepritarimo jūsų nuomonei. Saugokite sveikatą, venkite svaigalų. Tykos apsinuodijimai, infekcijos. JAUTIS. Galite jausti nemažą įtampą – teisingumo, objektyvumo, draugiškumo...

Nemokamos automobilių parkavimo aikštelės Palangoje

Palangoje yra keletas vietų, kuriose savo automobilius galite palikti nemokamai. Tačiau šiose vietose parkavimo vietos rezervuoti negalėsite, automobiliai nebus saugomi, nebus teikiamos jokios papildomos paslaugos. Nuorodas į šias aikšteles rasite čia: https://palangavisit.lt/automobiliu-parkavimas-poilsis-palangoje/

Balandžio 29 d. Palangoje baigiamas šildymo sezonas

Atsižvelgiant į Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos prognozes, nuo balandžio 29 d.skelbiama 2023–2024 metų šildymo sezono Palangos miesto savivaldybės teritorijoje pabaiga. Palangos miesto savivaldybės ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo ir neformaliojo vaikų švietimo mokyklų vadovai...

Prezidento posto siekiantis D. Žalimas paaiškino, kuo skiriasi nuo I. Šimonytės: galėčiau geriau konsoliduoti...

Su Laisvės partija prezidento posto siekiantis Dainius Žalimas tikina rinkėjams galintis pasiūlyti profesionalumą, nuoseklumą ir atsakomybę. Šalies vadovu tapti panoręs buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas pripažįsta, kad jo ir prezidento rinkimuose jėgas jau antrą kartą...

Ypatinga savaitė Palangoje – geriausi Europos pučiamųjų orkestrai susirungs dėl čempionų titulo (Programa ir...

Palangoje prasideda ypatinga savaitė – balandžio 27 – gegužės 5 dienomis kurorte vyks Europos brasbendų čempionatas. Gilias tradicijas turintis prestižinis renginys Rytų Europoje organizuojamas pirmą kartą pirmą kartą, tad organizatoriai džiaugiasi, jog būtent Lietuvos...

ORAI: Palangoje ir pajūryje šiandien laukia nuostabi diena

Palangoje ir pajūryje šiandien laukia nuostabi diena: nuo ryto iki vakaro giedra su temperatūromis išaugančiomis iki 22 °C. Vėjas nesmarkus, bet gūsiai gali pasiekti iki 10 m/s, tad būkite pasiruošę gaivesnei brizui prie jūros! Sekmadienio...

Balandžio 28-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (saugos ir sveikatos darbuotojų diena)

Balandžio 28-oji – Pasaulinė darbuotojų saugos ir sveikatos diena;Geologų diena;Pasaulinė gyvybės diena;Pasaulinė susigiminiavusių miestų diena;Pinhole (camera obscura) fotografijos diena. Balandžio dvidešimt aštuntoji, sekmadienis – 118-oji metų diena (paskutinė 17-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų...

Prekybos centre pavogta 30 „Iphone“ mobiliųjų telefonų

Šeštadienį vienoje iš sostinės prekybos centrų įsikūrusių parduotuvių pavogta 30 „Iphone“ mobiliųjų telefonų. Vagyste įtariami trys vyrai suimti, pranešė policija. Teisėsaugos duomenimis, Vilniaus apskrities policija vakar apie 18.33 val. gavo pranešimą, kad tą pačią dieną...

Astrologinė prognozė balandžio 28-ajai, sekmadieniui

AVINAS. Regis, susidrums nuotaika jau iš pat ryto, jeigu susitrukdys numatyta išvyka ar kils incidentų kelyje. Pasistenkite neprarasti pozityvumo. Venkite svaigalų, neaiškių vaistų. Saugokitės aferistų, sektantų. Atsargiai su ugnimi, vandeniu, dujomis bei kelyje. JAUTIS. Šiandien...

KSU mados industrijų palangiškė studentė Justė: „Visada buvau šalia scenos ir mados“

Kai baigus dvyliktą klasę palangiškei Justei teko rinktis savo ateities kelią, sudėtinga nebuvo. Vidinė nuojauta pakuždėjo kur save realizuoti, tad dainavimo talentas, laisvės pojūtis ir kūrybinis potencialas Justę Dumčiūtę atvedė į Kazimiero Simonavičiaus universitetą,...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img