Miego apnėja ir nemiga: kada bemiegės naktys tampa grėsme sveikatai?

Ar jau skaitėte?

Kokybiškas ir saldus miegas – geros savijautos, energijos bei pozityvios nuotaikos pagrindas. Nors bemiegių naktų pasitaiko daugeliui, kai kuriems tai tampa kone kasdienybe. Pasak Vilniaus vienos iš klinikų Neurologijos centro gydytojos neurologės Rasos Stonkutės-Gailienės, nuolat varginantys miego sutrikimai daro žalą organizmui, o ypač – jeigu jie nediagnozuojami ir negydomi. Tiesa, tokias su miego ritmu susijusias ligas kaip obstrukcinė miego apnėja atpažinti patiems gali būti sudėtinga.

- Reklama -

Vyrams ir moterims priskiriami skirtingi dažniausiai pasitaikantys miego sutrikimai. Neurologės R. Stonkutės-Gailienės teigimu, moterims dažniau būdinga nemiga, o vyrams – obstrukcinė miego apnėja. JAV tyrimų duomenimis, miego sutrikimų dažnėja su amžiumi. Pavyzdžiui, 30–50 metų grupėje sergamumas šiomis ligomis siekia vos 5 proc., tuo tarpu perkopus 50 metų – apie 30 procentų.


Klausimas, aktualus kiekvienam: kaip pagerinti miegą?


Miego apnėją išduoda ir knarkimas

Neurologijos centro gydytoja neurologė Rasa Stonkutė-Gailienė.

Gydytoja R. Stonkutė-Gailienė pasakoja, kad miego apnėja – tai kvėpavimo pauzė miego metu, trunkanti mažiausiai 10 sekundžių. „Obstrukcinė miego apnėja atsiranda dėl viršutinių kvėpavimo takų pokyčių miego metu arba minkštųjų audinių subliuškimo, išliekant kvėpavimo judesiams. Tokiu atveju žmogus bando įkvėpti oro, tačiau oras į plaučius negali patekti“, – apnėjos priežastis išskiria gydytoja.

Apnėjų metu mažėja deguonies kiekis kraujyje, dažnu atveju retėja širdies veikla, žmogus dėl to dažnai prabunda, trikdomas miego vientisumas. „Ši liga įtariama tuomet, kai pacientas dažnai ir garsiai knarkia, rytais jaučiasi nepailsėjęs, o dieną – mieguistas, turi antsvorio ar storą kaklą. Taip pat jeigu artimieji pastebi, kad miegodamas nustoja kvėpuoti, dūsta, nakties metu miegas neramus, vargina prakaitavimas, dažnas noras šlapintis, širdies ritmo sutrikimai, impotencija. Kiti galimi simptomai jaučiami ir dienos metu: rytiniai galvos skausmai ar padidėjęs kraujospūdis, pablogėjusi atmintis, dėmesio koncentracija, dirglumas, nuotaikų kaita, sumažėjęs lytinis potraukis, rėmens graužimas“, – vardija specialistė.

Taip pat skaitykite:  Kaip kasti sniegą, kad darbas nesibaigtų trauma

- Reklama -

Pasak neurologės R. Stonkutės-Gailienės, miego apnėjos priežastys įvairios. Ligą gali lemti ir veido ar kaukolės kaulų anatominiai ypatumai, kuomet atsiranda sąlygos subliūkšti viršutiniams kvėpavimo takams miegant, padidėjęs minkštasis gomurys ar liežuvis, polipai, nosies pertvaros iškrypimas, navikai, potrauminiai pokyčiai. Kiti rizikos veiksniai – antsvoris, amžius, alkoholio ar slopinančių medžiagų vartojimas, rūkymas, knarkimas, miegojimas ant nugaros.

Specialistė pabrėžia, kad miego apnėją svarbu diagnozuoti ir gydyti, nes ji didina riziką susirgti padidėjusio kraujospūdžio liga, o ja sergantiems trukdo sėkmingai kraujospūdį reguliuoti, taip pat didina riziką patirti miokardo infarktą ar smegenų insultą, priaugti antsvorio ar susirgti cukriniu diabetu.

Nemigos atvejų daugėja

Kitas dažniausiai pasitaikantis miego sutrikimas – nemiga, kurią lemia kiek kitokios priežastys. Dažniausiai jos susijusios su stresu, medikamentais, psichoaktyvių medžiagų vartojimu, blogais miego ir jo aplinkos įpročiais, psichiatrinėmis ar kitomis ligomis. Net 40 procentų žmonių,kenčiančių nuo nemigos, serga depresija, nerimu ar potrauminio streso sutrikimais. Nemiga gali būti trumpalaikė, dėl įvairių priežasčių trunkanti iki 3 mėn., ir lėtinė, besitęsianti daugiau nei 3 mėn.

- Reklama -

„Pacientams, kurie patiria nemigą, bet kol kas neturi kitų diagnozių, yra didesnė rizika išsivystyti nerimo ar depresiniams sutrikimams ateityje. Nemiga yra dažnas nerimo ar depresijos palydovas, bet nėra aišku, ar nerimas ir depresija sukėlė nemigą, ar šios ligos tiesiog egzistuoja kartu. Dažnai sunku pasakyti ir tai, kuris sutrikimas išsivystė pirmiau“, – sako gydytoja.

Specialistė pastebi, kad nemigos atvejų dažnėja – šiuo metu nemiga vargina apie 10 proc. žmonių populiacijos: „Jaunesnio amžiaus pacientai dažniau patiria nemigą dėl įtempto šiuolaikinio gyvenimo tempo, padidėjusio streso lygio, vėlyvo išmaniųjų įrenginių naudojimo. Įvairaus sunkumo nemigos simptomų patiria nuo 1 iki 2 trečdalių suaugusių žmonių. Iš jų apie 10–15 proc. išsivysto lėtinė nemiga su atitinkamomis pasekmėmis dienos metu – nuovargiu, energijos stoka, nuotaikų kaita, dirglumu, sumažėjusiu darbingumu. Nemiga įprastai dažnesnė vyresniame amžiuje, didesnis paplitimas pastebimas ir tarp tų žmonių, kurie neturi darbo, yra išsiskyrę ar našliai, žemesnio socioekonominio statuso.

Taip pat skaitykite:  Sunku keltis rytais? Penkios žadintuvo programėlės lengvam pabudimui

Delsiant laukia sunkesnis gydymas

„Miego sutrikimai reikšmingai blogina pacientų gyvenimo kokybę, didina riziką susirgti kitomis ligomis, todėl į juos negalima numoti ranka. Rekomenduojama nieko nelaukus kreiptis į gydytojus, juolab kad daug miego sutrikimų gali būti efektyviai gydomi. Esant nemigai, rekomenduojamos gydytojo neurologo, psichiatro konsultacijos. Įtariant miego apnėjątikslinga kreiptis į gydytoją neurologą ar pulmonologą. Kuo anksčiau kreipiamasi, tuo mažesnė žala padaroma sveikatai. Be to, įsisenėjusias problemas dažnai sunkiau išspręsti nei tas, kurios atsirado neseniai“, – tikina neurologė.

Įtariant miego sutrikimus, pacientui atliekamas visos nakties miego tyrimas – polisomnografija. Jo metu pacientas naktį praleidžia specialioje palatoje: „Tyrimo metu registruojama galvos smegenų veikla, akių, galūnių ir kvėpavimo judesiai, oro srovė per nosį ir burną, skleidžiami garsai (knarkimas), širdies veikla, deguonies kiekis kraujyje. Taip galima įvertinti miego kokybę, vientisumą, miego stadijas bei jų santykį, diagnozuoti įvairius miego sutrikimus – miego apnėją, judesių sutrikimus, neįprastus poelgius miego metu. Šis tyrimas taip pat yra vienas iš svarbesnių nustatant narkolepsiją, tiriant dėl padidėjusio mieguistumo priežasčių.“

R. Stonkutė-Gailienė pažymi, kad nustačius nemigą pacientas nebūtinai gydomas vaistais. Jam gali būti taikoma į nemigą orientuota kognityvinė elgesio terapija (KET), o gydymą medikamentais reikėtų rinktis tuomet, kai į nemigą orientuota KET neefektyvi ar nėra prieinama. „Šis gydymas paprastai susideda iš psichoedukacijos, miego higienos, relaksacijos mokymų, stimulų kontrolės ar miego ribojimo terapijos. Įprastai rezultatui pasiekti ir paciento miegui pagerinti pakanka 4–8 terapijos sesijų, kurias atlieka specialų paruošimą turintis specialistas“, – teigia gydytoja.

Miego apnėja, anot gydytojos, gali būti gydoma labai sėkmingai. Antsvorio turintiems, rūkantiems pacientams visuomet rekomenduojama siekti normalaus kūno svorio, atsisakyti žalingų įpročių – tokiu būdu lengvinami ligos simptomai.

Taip pat skaitykite:  10 priemonių, kurias karantino sąlygomis verta turėti namų vaistinėlėje

„Tinkamai atrinktiems pacientams gali būti taikoma pozicinė terapija, kuomet viršutiniai kvėpavimo takai subliūkšta tik pacientui gulint ant nugaros. Taip pat rekomenduojama į pižamos ar marškinėlių nugarą įsiūti kietą daiktą ar kamuoliuką, kad pacientas miegotų tik ant šono. Kartais gali būti taikomos mechaninės priemonės, pavyzdžiui, burnos korekcijos prietaisai, kurių paskirtis kiek pastumti apatinį žandikaulį į priekį, atveriant kvėpavimo takus“, – gydymo būdus vardija R. Stonkutė-Gailienė.

„Galimas ir chirurginis gydymo metodas, kai padidinamos viršutinių kvėpavimo takų ertmės. Dažniausiai taikomas ir geriausius rezultatus duodantis gydymas yra ventiliacija nuolatinio teigiamo slėgio aparatu (CPAP). Šis aparatas naudojamas tik miego metu, kuomet oras pučiamas pacientui į nosį ar burną, tuo būdu neleidžiant kvėpavimo takams subliūkšti. Taip paciento kvėpavimas netrikdomas, nepatiriama žala sveikatai, miegas tampa daug kokybiškesnis“, – priduria specialistė.

Alytaus Putinų gimnazijos mokytojas įtraukė mokinius į pagalbos Ukrainai iniciatyvą

Jei rūpinatės planetos ateitimi, rinkitės taisyti, o ne išmesti. Sparčiai augant elektronikos technologijoms ir plečiant jų pritaikymą, visame pasaulyje daugėja elektronikos atliekų. Europoje dedamos...

Vaistininkė pataria, kaip ištrūkti iš plaukų slinkimo pančių: dalijasi svarbiausiomis taisyklėmis

  Žiemos sezonu nemažai žmonių susiduria su plaukų slinkimu. Šiuos nemalonius pokyčius gali lemti oro sąlygos lauke bei patalpose, netinkama plaukų priežiūra, mikroelementų trūkumas ir...

Rekordinės sumos: pernai antstoliai išieškojo šimtus milijonų

Antstoliai kreditoriams praėjusiais metais sugrąžino 320,3 mln. eurų – 14,3 proc. daugiau nei 2023-iaisiais. Kaip skelbia Lietuvos antstolių rūmai, privatiems fiziniams asmenims per metus sugrąžinta 263,4...

Susitikimai su bendruomene: meras pristato nuveiktus darbus ir planus

Palangos meras Šarūnas Vaitkus kartu su komanda ir Tarybos nariais Kurhauze susitiko su aktyviais miesto senjorais – Trečiojo amžiaus universiteto nariais. Renginio metu buvo...

Palangos vyriausioji gyventoja Adelė Čižauskienė švenčia 104-ąjį gimtadienį

Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus pasidalijo ypatinga žinia – šiandien savo 104-ąjį gimtadienį švenčia vyriausia Palangos gyventoja Adelė Čižauskienė. Meras pasidalijo prisiminimu apie 2020...

U-11 A lygos salės futbolo turas Palangoje

Sausio 19 dieną Palanga taps jaunųjų futbolininkų kovų centru – čia vyks U-11 A lygos salės futbolo turas, kuriame dalyvaus komandos iš skirtingų miestų....

Jaunieji Palangos kūrėjai bibliotekoje – spektaklis apie draugystę

Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka šiandien sulaukė ypatingų svečių – Palangos Vlado Jurgučio progimnazijos mokinių, kurie dalyvavo kūrybiniame renginyje. Skaitymai ir teatro „Tai bent“...

Kino vakaras Palangos kurhauze – projekto „Atviri visiems“ dalis

Palangos miesto globos namų gyventojai turėjo ypatingą progą dalyvauti kino vakare, surengtame istoriniame Palangos kurhauze. Šie filmo seansai yra svarbi socialinio projekto „Atviri visiems“...

Palangos NT vertė 2024 metais augo sparčiausiai

  Visas Lietuvoje esantis registruotas nekilnojamasis turtas (NT) įvertintas 205 mlrd. eurų ir palyginti su praėjusiais metais, šalies NT vidutinių rinkos verčių suma padidėjo 9...

Kuriuos žvyrkelius Susisiekimo ministerija tvarkys pirmiausia?

Susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis teigia, kad šių metų biudžete žvyrkelių asfaltavimui numatyti 20 mln. eurų bus panaudoti tikslingai, orientuojantis į atvejus, kai tvarkyti reikia...

ORAI: Penktadieniui ir savaitgaliui

Penktadienio dieną Lietuvoje bus debesuota su pragiedruliais. Žymesnių kritulių nenumatoma. Vėjas vakarų, pietvakarių, 9–14 m/s, pajūryje gūsiai 15 m/s. Aukščiausia temperatūra 2–7 laipsniai šilumos. Šeštadienį...

Sausio 17 d. vardadieniai ir kitos įdomybės

Sausio septynioliktoji – 17-oji metų diena (penktoji 3-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 349 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Beatričė, Dovainas, Dovainė, Dovas,...

Astrologinė prognozė sausio 17-ai, penktadieniui

AVINAS. Tikriausiai kils ūpas tvarkyti darbo kabinetą, sujauktus namus. Šiandien kaip magnetas trauks veidrodis. Vis norėsis pamatyti jame kažką žavaus. Jeigu tai nepavyks nepaisant...

Teismui perduota byla dėl galimai nekokybiško biokuro tiekimo Palangos ir Jonavos šilumos tinklams

Klaipėdos apylinkės prokuratūra perdavė teismui baudžiamąją bylą dėl galimai klastotų biokuro kokybės mėginių taip nuslepiant pristatytą nekokybišką biokurą UAB „Palangos šilumos tinklai“ ir UAB „Jonavos...

Palangos „Olimpas“ po įtemptos kovos Jurbarke nukrito į 3-ąją vietą

2025 m. sausio 16 d. vykusios Nacionalinės krepšinio lygos (7Bet-NKL) rungtynės tarp Palangos „Olimpas“ ir Jurbarko „Jurbarkas-Karys-Manvesta“ buvo įtemptos ir permainingos. Nors Palangos komanda...

Kas keisis automobilių rinkoje 2025-aisiais ir ką tai reiškia pirkėjams?

Automobilių rinką veikia įvairūs veiksniai: globalūs ekonomikos iššūkiai, besikeičianti politinė situacija ar griežtėjantys taršos reikalavimai. Net jei vienais metais pirkėjai aktyviai perka automobilius, kitais...

Patvirtinta dar kartą: „Iki“ trečius metus iš eilės pripažintas geriausiu darbdaviu Lietuvoje

Prekybos tinklas „Iki“ dar kartą patvirtino savo, kaip patrauklaus darbdavio, statusą – įmonė trečius metus iš eilės pelnė prestižinį „Top Employer 2025 Lietuva“ sertifikatą....

Sukčiai iš vyro pinigus viliojo dvejus metus

Į Vilniaus policiją kreipėsi nuo sukčių dvejus metus kentėjęs vyras. Kaip pranešė Policijos departamentas, trečiadienį, 9 val. 7 min., į Vilniaus apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą...

„Iki“ – dviguba taupymo šventė: „Gyvūnų fiestos“ įkarštyje prasidėjo ir didžiosios savaitgalio nuolaidos šeimos...

Kas gi nenorėtų net perpus mažiau sumokėti už ėdalą augintiniui ar paruošti sočią savaitgalio vakarienę sutaupant ir laiko, ir pinigų? Pažadus šiemet mažiau išlaidauti...

„Rimi Lietuva“ trečius metus iš eilės pripažinta „Top darbdaviu“

Jau trečią kartą nepriklausoma organizacija „Top Employers Institute“ įvertino prekybos tinklą „Rimi Lietuva“ bei jų indėlį kuriant darbo sąlygas, kurios užtikrina darbuotojų gerovę, ir...

„Rimi Lietuva“ trečius metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu

Jau trečią kartą nepriklausoma organizacija „Top Employers Institute“ įvertino prekybos tinklą „Rimi Lietuva“ bei jų indėlį kuriant darbo sąlygas, kurios užtikrina darbuotojų gerovę, ir...

Palangos ir Šventosios orai: ko tikėtis artimiausiomis dienomis?

  Ketvirtadienį Palangoje ir Šventojoje oras išliks debesuotas, tačiau kritulių bus labai nedaug – tik vietomis truputį palis. Rytas prasidės su 4 °C temperatūra, juntamoji...

Astrologinė prognozė sausio 16-ai, ketvirtadieniui

AVINAS. Jums ši diena bus gana nebloga. Gebėsite rasti bendrą kalbą su įvairiais žmonėmis. Galite tikėtis pasiūlymų, pašmaikštavimų. Kita vertus, rūpesčių gali sukelti impulsyvūs,...

Variklio aušinimo skystiys: kodėl netinka vanduo?

Aušinimo skystis yra vienas svarbiausių automobilio skysčių – be jo automobilio eksploatavimas būtų neįmanomas. Geras aušinimo skystis pasižymėti bent keletu svarbių savybių, viena jų...

Astrologinė prognozė sausio 15-ai, trečiadieniui

AVINAS. Gali būti, kad šiandien mėginsite tartis dėl įsidarbinimo ar geresnių darbo sąlygų, norimo projekto. Tik nesielkite spontaniškai, įvertinkite, ką gausite ir ką prarasite....

Startuoja nauja „Rimi“ kampanija „Ri ir Mi“: žaismingai kviečia sutaupyti

Prekybos tinklas „Rimi“ pradeda metus su nauja reklamos kampanija, kurios centre – dar nematyti mini personažai, kurių vardai – Ri ir Mi. Pirkėjai bus...

Palangoje prasideda Muzikos ir meno namų statybos

Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus savo socialiniuose tinkluose pasidalijo džiugia naujiena – oficialiai išduotas statybos leidimas ilgai lauktiems Muzikos ir meno namams. Šis trijų...

Pajūrio gyventojams primenama būti budriems: sukčiams atiduota dar 187,5 tūkst. eurų

Pastarąją parą policija registravo daug stambių sukčiavimų – jaunas vyras policijai pranešė dėl sukčiavimo praradęs 136 tūkst. eurų. Dar keli asmenys Šiauliuose ir Anykščių...

Ar Seimo narys Karolis Neimantas tikrai už nepriklausomybę?

Palangos meras Šarūnas Vaitkus savo socialiniuose tinkluose išreiškė pasipiktinimą Seimo nario Karolio Neimanto pozicija dėl Lietuvos energetinės nepriklausomybės. Meras priminė kruvinąją 1991-ųjų Sausio 13-osios...

Savaitės pajūrio kelių policijos suvestinė: pažeidimų gausa ir griežta kontrolė

Klaipėdos apskrities kelių policija aktyviai vykdė prevencines priemones siekiant užtikrinti saugumą pajūrio keliuose. Per sausio 6–12 d. vykdytas patikras nustatyta net 191 kelių eismo...

Astrologinė prognozė sausio 14-ai, antradieniui

AVINAS. Jūs arba jūsų draugai, vaikai gali įsivelti į avantiūras. Būtų geriau vengti rizikos bei abejotinos reputacijos kompanionų. Daugiau dėmesio skirkite vaikams, mylimam žmogui.   JAUTIS. Jeigu...

Orai Palangoje ir Šventojoje: stiprus vėjas, lietus ir lijundra

Sausio 14 d. Palangoje ir Šventojoje nusistovėjo debesuoti ir vėjuoti orai. Ryte temperatūra siekia apie 4–5 °C, juntama temperatūra dėl stipraus vėjo svyruoja apie...

Skulptūros Birutei Palangoje: legenda, vagystė ir sugrįžimas

Prie Birutės kalno papėdės stovinti skulptūra „Tau, Birute“ – ne tik meninis kūrinys, bet ir gyvas pasakojimas apie kultūrinę Palangos bendruomenės stiprybę. Šiemet sukanka...

Stintų šventė jau ne už kalnų – pasižymėkite datą savo kalendoriuje

Iki garsiosios šventės „Palangos stinta“ liko mažiau nei mėnuo, todėl kurorte intensyviai vyksta pasiruošimo darbai. „Baigiame dėlioti paskutinius šventinės programos akcentus: viešojo maitinimo įstaigos...

Astrologinė prognozė sausio 13-ai, pirmadieniui

AVINAS. Šiandien daug galvosite apie verslo, nuosavybės arba kitus materialinius, piniginius klausimus. Regis, nestigs reikiamos informacijos ir praktiškumo. Prioritetą teikite tam, kas prisidėtų prie...

Palangos orkestras pristato albumą „The Italian Pop-Corn“

Palangos orkestras džiugina klausytojus naujausiu savo kūriniu – penktuoju albumu „The Italian Pop-Corn“. Šiame albume įrašyta viena iš 2024 metų „Orkestro vasaros“ programų –...

Kaip palangiškiai gali sutaupyti sveikatai ir grožiui?

Palanga – ne tik poilsio ir jūros mylėtojų rojus, bet ir puiki vieta rūpintis savo sveikata bei grožiu. Miesto gyventojams siūloma daugybė nuolaidų ir...

Burmistro Jono Šliūpo žmona, palangiškė Grasilda Grauslytė-Šliūpienė minėtų gimtadienį

Šiandien sukanka 132 metai, kai gimė Grasilda Grauslytė-Šliūpienė, palangiškė, Jono Šliūpo žmona (antroji). Pagal rastą krikšto metriką ji gimė 1893 metais sausio 12 dieną...
spot_img