Genetikė prof. S. Jarmalaitė: kurie koronaviruso testai patikimi ir ar verta masiškai testuoti populiaciją

Ar jau skaitėte?

Prof. dr. (HP) Sonata Jarmalaitė.

Pasauliui susidūrus su nauju virusu SARS-CoV2 ir nauja, jo sukeliama COVID-19 liga, staiga plačiai pradėta kalbėti apie testavimo svarbą. „Išties, kai infekcija plinta praktiškai nesustabdomai, ligos eiga varijuoja nuo besimptomės iki staigių letalių išeičių, nėra vakcinos ir efektyvaus gydymo būdo, infekcijos nustatymas testu ir infekuotųjų izoliavimas yra vienintelė patikima ligos kontrolės priemonė. Tai kas gi yra tie testai, kokie jie, ką ir kada testuoti, ar verta testus kartoti ir kada?“ – aktualius klausimus vardija prof. dr. (HP) Sonata Jarmalaitė.

- Reklama -

Koronaviruso infekcijai nustatyti naudojami dviejų tipų testai. Vieni testai skirti aptikti viruso genetinę medžiagą (RNR). Jiems atlikti naudojamas genetinio testavimo metodas, vadinamas atvirkštinės transkripcijos polimerazine grandinine reakcija arba RT-PGR. Dažniausiai RT-PGR atliekamas naudojant jautrią realaus laiko RT-PGR technologiją, su kurios pagalba nosiaryklės ir/ar ryklės ėminiuose greitai ir patikimai aptinkame viruso RNR. Genetinis testas informatyvus, kai atliekamas ankstyvame infekcijos etape (pirmąją savaitę), kol viruso gausu viršutiniuose kvėpavimo takuose. Kita technologija – serologiniai testai – pasitelkiama tiriant paciento kraujyje žmogaus imuninio atsako į virusą produktus – antikūnus. Tyrimui naudojami imunofermentiniai ir kiti imuninės analizės metodai. Tyrimas informatyviausias 7-11 infekcijos parą, t.y. ne ūminėje infekcijos fazėje.

 

Genetiniai testai pirmiausia atliekami asmenims, turintiems pagrindinius COVID-19 simptomus (karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas), siekiant laiku diagnozuoti ir pagydyti ligą. Genetiniu testu patvirtinus COVID-19 ligą pacientai nedelsiant izoliuojami specializuotuose infekcinių ligų skyriuose, esant lengviems simptomams – gydosi namuose. Taip pat, genetiniais testais tiriami didžiausios COVID-19 rizikos asmenys, grįžtantys iš pandemijos apimtų šalių ar esantys artimame kontakte su infekuotais asmenimis. Didelėje COVID-19 rizikoje taip pat yra aktyvūs pandemijos valdymo dalyviai – medikai, visuomenės sveikatos ir kiti specialistai bei savanoriai, atsakingi už ėminių surinkimą ir tyrimą, gabenantys ar tikrinantys grįžtančius iš COVID-19 protrūkio zonų. Rizikos asmenų testavimas padeda izoliuoti infekuotus asmenis ir užkirsti kelią tolimesniam viruso plitimui.

Taip pat skaitykite:  Atliktas antikorupcinis vertinimas dėl COVID-19 skiepijimo proceso

Italijoje atlikus lokalios gyvenvietės populiacinį testavimą, paaiškėjo, kad pusė SARS-CoV-2- teigiamų asmenų buvo besimptomiai koronaviruso nešiotojai, taigi populiacinis testavimas taip pat yra prasmingas. Yra dar viena grupė rizikos asmenų, kuriai genetiniai testai būtų labai svarbūs – tai imunosupresinį gydymą gaunantys pacientai, tarp jų – onkologinėmis ligomis sergantys pacientai aktyvaus gydymo fazėje. Pradedant chemoterapijos ar radioterapijos kursą būtų prasminga atlikti SARS-CoV-2 genetinį testą, nes gydymas nuslopins imunitetą ir gerokai sumažins šansus organizmui pačiam įveikti virusą.

 

Ar genetiniai testai patikimi? Validuoti, didelėse imtyse įvertinti testai – taip. Dar jie turėtų būti vykdomi akredituotose laboratorijose, taikant standartizuotus protokolus. Ar įmanoma tokia kokybė, kai testo prireikė staiga, netikėtai? Aišku, kad ne. Laimei, klinikinėje diagnostikoje taikomas ne vienas genetinis testas, todėl klinikinės laboratorijos yra pasirengusios skubiai įsidiegti naujus testus, adaptuoti protokolus. Tik ar visada teigiamas testas reiškia infekciją? Ne, nes kartais tai gali būti ėminio ar reagentų tarša. Ar visada neigiamas testas rodo infekcijos nebuvimą? Taip pat, ne. Vėlesnėse infekcijos fazėse virusas keliauja į apatinius kvėpavimo takus ir nosiaryklės ėminys tampa neinformatyvus. Ilgai ar netinkamai laikant ėminį RNR suyra ir nebeaptinkama RT-PGR. Be to, virusas gali pakisti – mutuoti – ir testas jo nebepažins. Todėl kitose šalyse periodiškai sekvenuojamas SARS-CoV-2 genomas, patikslinama tiriamoji seka. Lietuvoje, kur turime plačią įvežtinių SARS-CoV-2 tipų paletę, toks tyrimas tikrai praverstų. Testavimo laboratorijose dirbantys specialistai visas šias testo problemas žino ir imasi priemonių, kad išvengtų klaidingų rezultatų. Dar verta priminti, kad tyrimas nėra pigus, procesas trunka iki 12 val., reikalauja kvalifikuotų specialistų ir modernios įrangos. Laimei, Lietuvoje klinikoms mielai talkina mokslo įstaigos – patarimais, specialistais, įranga. O reikalavimai daugybės etapų naujo testo įdiegimui klinikoje pasidavė prieš koronaviruso grėsmę.

Taip pat skaitykite:  Kad virusai nepultų: daugelį sveikatos klausimų galima spręsti nuotoliniu būdu

Serologinis testas imunofermentiniu ar kitu būdu aptinka virusui specifinius antikūnus IgM, IgA, IgG kraujo serume. Jų kraujyje gausiausia praėjus bent savaitei nuo užsikrėtimo. Kol kas nėra žinoma, kiek ilgai šie antikūnai lieka kraujyje, ar imunitetas virusui yra ilgalaikis. Vis plačiau naudojami greitieji imunotestai, kai kapiliariniame kraujyje (iš piršto) ar seilėse tiriami tik IgM ir IgG antikūnai. Tačiau šiuos greitus testus vargiai galime naudoti infekuotų asmenų atrankai tolimesniam genetiniam testavimui. Jie neinformatyvūs ankstyvoje ligos fazėje (jautrumas vos keli procentai), o aptikus antikūnus vėliau – tiesiog sužinome, kad organizmas kovojo ar tebekovoja su virusu. Tuomet sprendimai priklauso nuo simptomų – izoliuojami simptominiai asmenys, o besimptomiai teigiami asmenys traktuotini kaip pasveikę. Tačiau jei serologinis testas neigiamas, negalime būti tikri, kad kontakto su virusu nebuvo – galbūt tai ankstyva ligos fazė, kai antikūnai dar nesusidarė, arba kontaktas su virusu buvo praeityje ir antikūnų kiekis sumažėjo. Serologiniai testai yra greitesni, pigesni, plačiai prieinami rinkoje, bet jų teikiama informacija gan neapibrėžta. Tikintis, kad imunitetas koronavirusui išlieka, po pandemijos šie testai padės identifikuoti nesirgusius asmenis, kuriems pirmiausia reikės skiepų, parodys bendras infekcijos apimtis populiacijoje. Dar žinoma, kad imunoteigiamų donorų kraujas gali padėti sunkia COVID-19 forma sergantiems pacientams. Tokį gydymo būdą neseniai patvirtino FDA (Amerikos Maisto ir vaistų administracija). Patikimam infekcijos testavimui šiuo metu kuriami greitieji genetiniai testai. Toks testas viruso RNR detektuoja per kelias minutes, pats prietaisas nedidelis, lengvai transportuojamas. Vieną tokį testą FDA jau patvirtino.

- Reklama -
 

Ar verta masiškai testuoti populiaciją? Vuhane per trumpą laiką buvo įrengta 2 tūkst. kvadratinių metrų COVID-19 testavimo laboratorija, pavadinta „ugnies akimi“, galinti ištirti virš 10 tūkst. ėminių per dieną. Kovo mėn. pradžioje Kinijoje pasiektos 50 tūkst. testų apimtys per dieną, kas leido izoliuoti teigiamus atvejus ir sustabdyti ligos plitimą. Ši strategija – testavimas ir teigiamų atvejų izoliavimas kol kas lieka vienintele pandemijos suvaldymo strategija, duodančia teigiamus rezultatus.

Taip pat skaitykite:  Kodėl plintant COVID-19 delta atmainai net ir pajutę peršalimo simptomus turėtumėt likti namuose?

Ar verta testus kartoti ir kada? Genetinio testo neigiamas rezultatas COVID-19-teigiamam atvejui reiškia ligos pabaigą. Jis daromas 14 dieną po infekcijos nustatymo ir kartojamas du kartus 24 val. intervale. Ar verta kartoti neigiamą testą? Esant simptomams ar rizikingiems kontaktams – taip. Kitais atvejais – pataupykime testus ir specialistų darbo laiką rizikos atvejams tirti.

 

Kaip atrodo Lietuva bendroje testavimo apimčių statistikoje? Nuo karantino pradžios atlikome virš 25 tūkst. testų, per dieną šiuo metu veikiančios 9 laboratorijos ištiria apie 2 tūkst. ėminių. Jei šiuos skaičius paverstume lengvai palyginamu rodikliu, Lietuvos testavimo intensyvumo rodiklis (8,5 tūkst. testų 1 mln. gyventojų) yra palyginus geras. Lenkiame ispanus ir prancūzus, atsiliekame nuo Estijos, Norvegijos, Izraelio, Italijos, bet dideles testavimo apimtis pasiekėme laiku ir šiame lygmenyje esame pasirengę sutikti infekcijos plitimo piką. Dar lieka išspręsti klinikinės parengties problemas – didinti intensyvios terapijos lovų kiekį, apmokytų ir asmens apsaugos priemonėmis pilnai aprūpintų specialistų kiekį. Regis, šia kryptimi sėkmingai judama.

Apie autorę

- Reklama -

Prof. dr. (HP) Sonata Jarmalaitė yra Nacionalinio vėžio instituto direktoriaus pavaduotoja mokslui ir plėtrai, laikinai einanti direktorės pareigas. Genetikos profesorė, vyriausioji mokslo darbuotoja (medicinos biologė), 2018 m. Lietuvos mokslų premijos laureatė už darbų ciklą „Naujos kartos vėžio žymenys“ (2003–2017). 2019 m. liepos 6 d. prof. Sonata Jarmalaitė apdovanota Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi. 2019 m. kovo 6 d. prof. Sonatai Jarmalaitei įteikta Lietuvos mokslo premija už mokslinių darbų ciklą, skirtą šiuolaikiniams vėžio žymenims ir naujos kartos vėžio testų sukūrimui bei pritaikymui klinikinėje praktikoje.

Giedrė Petkevičė
Atstovė spaudai
Nacionalinis vėžio institutas

Astrologinė prognozė sausio 15-ai, trečiadieniui

AVINAS. Gali būti, kad šiandien mėginsite tartis dėl įsidarbinimo ar geresnių darbo sąlygų, norimo projekto. Tik nesielkite spontaniškai, įvertinkite, ką gausite ir ką prarasite....

Startuoja nauja „Rimi“ kampanija „Ri ir Mi“: žaismingai kviečia sutaupyti

Prekybos tinklas „Rimi“ pradeda metus su nauja reklamos kampanija, kurios centre – dar nematyti mini personažai, kurių vardai – Ri ir Mi. Pirkėjai bus...

Palangoje prasideda Muzikos ir meno namų statybos

Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus savo socialiniuose tinkluose pasidalijo džiugia naujiena – oficialiai išduotas statybos leidimas ilgai lauktiems Muzikos ir meno namams. Šis trijų...

Pajūrio gyventojams primenama būti budriems: sukčiams atiduota dar 187,5 tūkst. eurų

Pastarąją parą policija registravo daug stambių sukčiavimų – jaunas vyras policijai pranešė dėl sukčiavimo praradęs 136 tūkst. eurų. Dar keli asmenys Šiauliuose ir Anykščių...

Ar Seimo narys Karolis Neimantas tikrai už nepriklausomybę?

Palangos meras Šarūnas Vaitkus savo socialiniuose tinkluose išreiškė pasipiktinimą Seimo nario Karolio Neimanto pozicija dėl Lietuvos energetinės nepriklausomybės. Meras priminė kruvinąją 1991-ųjų Sausio 13-osios...

Savaitės pajūrio kelių policijos suvestinė: pažeidimų gausa ir griežta kontrolė

Klaipėdos apskrities kelių policija aktyviai vykdė prevencines priemones siekiant užtikrinti saugumą pajūrio keliuose. Per sausio 6–12 d. vykdytas patikras nustatyta net 191 kelių eismo...

Astrologinė prognozė sausio 14-ai, antradieniui

AVINAS. Jūs arba jūsų draugai, vaikai gali įsivelti į avantiūras. Būtų geriau vengti rizikos bei abejotinos reputacijos kompanionų. Daugiau dėmesio skirkite vaikams, mylimam žmogui.   JAUTIS. Jeigu...

Orai Palangoje ir Šventojoje: stiprus vėjas, lietus ir lijundra

Sausio 14 d. Palangoje ir Šventojoje nusistovėjo debesuoti ir vėjuoti orai. Ryte temperatūra siekia apie 4–5 °C, juntama temperatūra dėl stipraus vėjo svyruoja apie...

Skulptūros Birutei Palangoje: legenda, vagystė ir sugrįžimas

Prie Birutės kalno papėdės stovinti skulptūra „Tau, Birute“ – ne tik meninis kūrinys, bet ir gyvas pasakojimas apie kultūrinę Palangos bendruomenės stiprybę. Šiemet sukanka...

Stintų šventė jau ne už kalnų – pasižymėkite datą savo kalendoriuje

Iki garsiosios šventės „Palangos stinta“ liko mažiau nei mėnuo, todėl kurorte intensyviai vyksta pasiruošimo darbai. „Baigiame dėlioti paskutinius šventinės programos akcentus: viešojo maitinimo įstaigos...

Astrologinė prognozė sausio 13-ai, pirmadieniui

AVINAS. Šiandien daug galvosite apie verslo, nuosavybės arba kitus materialinius, piniginius klausimus. Regis, nestigs reikiamos informacijos ir praktiškumo. Prioritetą teikite tam, kas prisidėtų prie...

Palangos orkestras pristato albumą „The Italian Pop-Corn“

Palangos orkestras džiugina klausytojus naujausiu savo kūriniu – penktuoju albumu „The Italian Pop-Corn“. Šiame albume įrašyta viena iš 2024 metų „Orkestro vasaros“ programų –...

Kaip palangiškiai gali sutaupyti sveikatai ir grožiui?

Palanga – ne tik poilsio ir jūros mylėtojų rojus, bet ir puiki vieta rūpintis savo sveikata bei grožiu. Miesto gyventojams siūloma daugybė nuolaidų ir...

Burmistro Jono Šliūpo žmona, palangiškė Grasilda Grauslytė-Šliūpienė minėtų gimtadienį

Šiandien sukanka 132 metai, kai gimė Grasilda Grauslytė-Šliūpienė, palangiškė, Jono Šliūpo žmona (antroji). Pagal rastą krikšto metriką ji gimė 1893 metais sausio 12 dieną...

Astrologinė prognozė sausio 12-ai, sekmadieniui

AVINAS. Geriausiai jausitės savuose namuose, dėl to nebūtina nenoromis kažkur vykti, eiti. Svarbu susikurti tokią komfortišką ir darnią asmeninę erdvę, kurioje nėra ginčų, barnių.  JAUTIS. Šiandien jums...

Laisvės gynėjų diena Palangoje 2025: „Mus stiprina vilties ugnis“

Laisvės gynėjų diena Palangoje kviečia prisiminti Lietuvos laisvės kovotojus ir pajusti vienybės bei tikėjimo svarbą. Šių metų programoje – pilietinės iniciatyvos, kino, teatro renginiai...

Varžovai neatsilaikė – „Olimpas“ įtikinamai nugalėjo

„Palangos Olimpas“ ir toliau demonstruoja tvirtą poziciją Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) čempionate, užtikrintai įveikdamas „Joniškio Delikatesą“ rezultatu 90:72. Rungtynės vyko „Palangos arenoje“, susirinko 336...

Ką veikti žiemą Palangoje: pilnas užsiėmimų gidas

Žiema Palangoje – tai metas, kai pajūris tampa tikra ramybės oaze. Nors vasaros šurmulys praeina, žiemiškas Palangos kraštovaizdis ir įvairios pramogos kviečia atrasti naujas...

Dopaminas ir mūsų kasdienybė: kaip socialiniai tinklai „apdovanoja“ smegenis?

Kai telefonas pažadina jus ryte, iškart atidarote „Facebook“ ir tikrinate naujienas. Sėsdami pusryčiauti slenkate per „Instagram“. Dirbate fone pasileidę „YouTube“ vaizdo įrašą. O atsigulę...

Kuri populiari sėdėjimo poza pavojingiausia mūsų stuburui

Nors mūsų stuburai nėra pritaikyti ilgam sėdėjimui, sėdimo darbo amžiuje to išvengti, deja, nepavyksta. Ilgas sėdėjimas iššaukia nugaros skausmus ir problemas, kuriomis skundžiasi ne...

Kviečiame į tradicinį labdaros renginį „Vilties žvaigždė“

  Palangos bendruomenė ir miesto svečiai kviečiami į tradicinį labdaros renginį „Vilties žvaigždė“, kuris šiais metais vyks sausio 11 d. Šis renginys organizuojamas jau 27-ąjį...

Improvizaciniai saksofono muzikos vakarai Palangoje

Šį savaitgalį Palangoje įsivyraus gyvos muzikos garsai! Sausio 10–11 d. restoranas „MEAT Steak House“, esantis Vytauto g. 40, kviečia visus į improvizacinius saksofono muzikos...

Šeštadieninė Elmerio mokyklėlė kviečia vaikus į smagų nuotykį!

Sausio 11 d., nuo 12:00 iki 14:00 val., adresu Plytų g. 35, vyks šeštadieninė Elmerio mokyklėlė, kurioje vaikai bandys išsiaiškinti, kur dingo žiema! Tai...

Palangos arena bus pripildyta krepšinio sirgalių šurmulio: ar laukia dar viena lengva pergalė?

  Šį šeštadienį, sausio 11 d., Palangos arena bus pripildyta krepšinio sirgalių šurmulio – vietos komanda „Olimpas“ susitiks su Joniškio „Delikatesu“. Šių rungtynių intriga –...

Siūlomas darbas Palangos miesto savivaldybės administracijoje

Palangos miesto savivaldybės administracija per Valstybės tarnybos valdymo informacinę sistemą (toliau – VATIS) 2025-01-09 paskelbė informaciją apie valstybės tarnautojo, kuris į Ekonominės plėtros skyriaus...

Poezijos konkursas „Haiku Palangai 2025“ – kūrybinė duoklė Čiurlioniui

Palangos kurorto muziejus kviečia visus kūrybingus žmones dalyvauti aštuntajame poezijos konkurse „Haiku Palangai 2025“. Šiemet konkursas dedikuojamas kompozitoriaus, dailininko ir kultūros šviesulio Mikalojaus Konstantino...

Orai Palangoje savaitgalį: permainingas vėjas ir krituliai

Šeštadienio rytas Palangoje prasidėjo debesuotu dangumi ir nedideliu lietumi. Temperatūra svyravo apie 1–2 °C, juntamoji – dar žemesnė dėl gūsingo vėjo, kuris siekė iki...

Astrologinė prognozė sausio 11-ai, šeštadieniui

AVINAS. Šiandien nenustygsite vietoje, viskuo domėsitės, būsite plepūs, linkę ieškoti įdomios draugijos ir nuotykių. Galite įsigyti ką nors aktualaus iš buitinės technikos ar kt.  JAUTIS. Šiandien pravartu...

Paskelbti 2025 m. karo prievolininkų sąrašai

  Paskelbti 2025 m. karo prievolininkų sąrašai, skelbia Lietuvos kariuomenė. Iš viso ketinama pašaukti beveik 3,9 tūkst. jaunuolių, sąrašą sudaro apie 25,1 tūkst. asmenų.  Savo vietą...

Kokiomis pramogomis Palangos vandens pramogų centras geresnis už kitus?

Linksmai praleisti savaitgalį galima įvairiausiais būdais. Vieni iškylauja gamtoje, kiti lepinasi SPA centre, treti romantiškai vakarieniauja pasirinktame restorane. Nemaža dalis savaitgalio malonumams renkasi vandens...

Elektronikos prietaisai grožiui: naudinga pagalba ar pavojus odai?

Šiuolaikiniai grožio ir kūno priežiūrai skirti elektronikos prietaisai padeda taupyti laiką ir pinigus. Specialistai nuolat dalijasi patarimais, kaip efektyviai rūpintis veido oda žiemą –...

„Rimi“ dairykitės avokadų – ypatingų suktinukų pasigaminsite pigiau (receptas)

Išpopuliarėję avokadai – vienas universaliausių pusryčių variantų, nes tinka su skrebučiais ir kiaušiniais, nugula į košių dubenėlius, šilkinę konsistenciją suteikia glotnučiams. Tačiau galima juos...

Horoskopas kitai savaitei: Ožiaragių laukia sėkmė ir pripažinimas!

Astrologinė prognozė kitai savaitei, sausio 13–19 dienoms. AVINAS       Savaitės pradžioje stengsitės kuo daugiau nuveikti savo šeimos, artimųjų labui. Regis, pasitaikys neprognozuojamų situacijų ir teks primti spontaniškus...

Vakar Palangoje sulaikytas neblaivus vairuotojas, jam gresia automobilio konfiskavimas

2025 m. sausio 9 d., apie 16:05 val., Palangoje, J. Piktuižio gatvėje, sustabdytam „Mercedes Benz“ vairuotojui (g. 1959 m.) nustatytas 3,08 prom. girtumas. Už...

Šokių festivalis „Ant bangos 2025“ paskelbė renginio datą

  Pasižymėkite kalendoriuje gegužės 31 d.  Šių metų 16-asis šokių festivalis „Ant bangos 2025“ sugrįžta įspūdingu renginiu Palangos koncertų salėje. Festivalio pradžia – 10:00 val., todėl...

Su „Iki“ akcija šviežiai lašišai taupykit pinigus, bet ne ovacijas: taip patiektai bus skirti...

Kai norisi prabangos, bet piniginė primena apie taupymo režimą, virtuvėje gali gimti tikri stebuklai. Vandenų karalienė lašiša – gurmanų numylėtinė, tačiau dažnai jos kainos...

Ekspertai ragina prisiminti privalomą draudimą namams

Lietuvos nekilnojamo turto vystytojai, agentai ir daugiabučių bendrijų vadovai ragina svarstyti privalomo bendrojo daugiabučių naudojamų objektų draudimo įteisinimą. Anot jų, apdrausta daugiabučių bendroji nuosavybė...

Palangoje – geriausių sportininkų apdovanojimai

Adrija Butkutė / Meda Baltmiškytė (padelis)Treneriai: Jonas Skierus, Marijus PuškoriusGertrūda Bičkauskaitė (lengvoji atletika)Treneris: Donatas RauktisEnrikas Janušonis (karate)Treneriai: Lukas Kubilius, Aivaras BaltmiškisArnas Jucius (futbolas)Treneris: Marsel...
spot_img