Galimybe perpus sumažinti sąskaitas už elektrą kol kas pasinaudojo vos 1 iš 1000 butų savininkų

Ar jau skaitėte?

Saulės parkas.

Palyginti neseniai atsiradę saulės parkai atvėrė galimybe pigia saulės energija pasinaudoti ne tik privačių namų savininkams, bet ir daugiabučių gyventojams. Skaičiuojama, kad naudojant saulės parke gaminamą elektros energiją, kasmėnesinę sąskaitą už elektrą galima sumažinti bene 60 procentų, o investicija į saulės elektrinę atsiperka per daugiausiai 7-8 metus. Tačiau, panašu, dar nedaugelis įvertina realią naudą – saulės energetikai skaičiuoja, kad kol kas, galima sakyti, tik vienas iš tūkstančio butų pasinaudojo tokiomis galimybėmis. Tiesa, suskubti dar nė vėlu – pasak saulės energetikų, šiemet dar galima tikėtis antrojo kvietimo valstybės kompensacijai gauti įsigyjant nedideles, iki 10 kW galios saulės elektrines iš elektrinių parkų sulaukė susidomėjimo.

- Reklama -
 

Šiuo metu energetikos bendrovės „Ignitis“ sukurtoje platformoje „Saulės parkai“ galima rinktis iš 10 projektų. Lietuviškų saulės modulių gamybos ir įrengimo bendrovės „Solet Technics“, jau netrukus pradėsiančios įrenginėti saulės parką „Vytis“ Molėtų rajone, vadovas Andrius Karazinas pastebi, kad gyventojams galimybė įsigyti elektrinę saulės parke dar yra naujovė, kelianti nežinomųjų bei klausimų apie realią naudą. Jis atsako į dažniausiai gyventojų užduodamus klausimus ir dalinasi naudingais patarimais.

Kam skirtos nutolusios saulės elektrinės?

„Turbūt galima drąsiai sakyti – bene visiems. Pirmiausia, tiems, kurie gyvena daugiabutyje, neturi savo namo, ar namų stogai, vietovė yra netinkami įrengti elektrinę, norintiems naudoti švarią energiją, prisidėti prie aplinkos tausojimo. Be to, tai fantastiška galimybė investavimo prasme“, – komentuoja A. Karazinas.

Anot jo, vis dar galima susidurti su klaidinga nuostata, kad elektrinę apsimoka išsipirkti tik tuomet, kai sunaudojama daug elektros energijos. „Tai netiesa, elektrinė saulės parke gali būti naudinga net ir tiems, kurie sunaudoja nedaug elektros energijos. Galima išsipirkti kad ir pusę kilovato. Turintys televizorių, šaldytuvą, šviesos lempas ir naudojantys kasdienius buitinius prietaisus, jau tikrai gali svarstyti apie elektrinės įsigijimą saulės parke“, – pastebi pašnekovas.

Be to, pasak A. Karazino, elektrinė yra alternatyvi investavimo priemonė. „Skaičiuojama, kad saulės elektrinės atsipirkimas, pasinaudojus APVA kompensacija, yra apie 7-8 metai, o po šio laikotarpio elektrinė dar mažiausiai 16-17 metų gamins saulės energiją. Įvertinus 25 metų elektrinės tarnavimo laiką, skaičiuojama, kad ji leidžia turėti apie 6 proc. investicijos grąžos kasmet“, – sako pašnekovas.

- Reklama -
Taip pat skaitykite:  Nustatytos darančios didžiausią žalą gamtai užtvankos

Kokios galios elektrinės reikia?

„Solet Technics“ vadovas Andrius Karazinas.

Pirmiausia, reikia apskaičiuoti savo namų ūkio suvartojamą elektros energijos kiekį. „Procesas paprastas – pasiskaičiuoti, kiek elektros suvartojate per metus. Tą galite pasitikslinti ir prisijungę prie savo elektros tiekėjo savitarnos svetainės. Pagalvokite, ar artimiausiu metu neplanuojate įsigyti dar kokių nors papildomų elektros įrenginių. Jei toks planas yra, turėkite omeny, kad elektros gali prireikti daugiau“, – sako A. Karazinas.

Tuomet, kaip pastebi A. Karazinas, reikia žiūrėti, kokias sąlygas siūlo saulės parko projekto vystytojas. Kiekvienas jų deklaruoja, kiek kilovatvalandžių elektros pagaminama iš vieno instaliuoto elektrinės kilovato. Tą galima pasiskaičiuoti ir pagal saulės parko vystytojo pateikiamą skaičiuoklę.

„Štai, pavyzdžiui, keturių asmenų šeima, gyvenanti 60 kvadratinių metrų bute, kuriame yra elektros plytelė, elektrinis gyvatukas, boileris, elektra šildomos vonios grindys, per metus suvartoja apie 4700 kilovatvalandžių. Tokiu atveju reikėtų išsipirkti apie 5 kilovatų saulės elektrinę. Su sąlyga, kad vienas instaliuotas elektrinės kilovatas generuoja tūkstantį kilovatvaladžių“, – pavyzdžiu dalinasi pašnekovas.

- Reklama -

Kaip paskaičiuoti, kiek pavyks sutaupyti?

„Kalbant apie atsiperkamumą, būtina sutarti, kaip jį suvokiame. Jeigu žiūrime tik per eurų prizmę, matematika paprasta. Pavyzdžiui, turėdami 5 kilovatų elektrinę saulės parke, kas mėnesį mokėtume už elektrą apie 20 eurų (pasaugojimo bei priežiūros mokesčius), tuo tarpu dabar savo elektros tiekėjui vidutiniškai mokame apie 50 eurų per mėnesį. Žinoma, turime atsižvelgti į tai, kad prieš tai jau investavome į saulės elektrinę. Minėtų 5 kilovatų atveju – investicija siekia apie 3135 eurus, su sąlyga, kad pasinaudota valstybės parama“, – sako A. Karazinas ir priduria, kad bet kuriuo atveju, skaičiuojama, jog pinigai pilnai sugrįžta per 7-8 metus.

„Tiesa, šioje vietoje yra daug niuansų. Pirmiausia, taip skaičiuodami vadovaujamės šiandienine elektros kaina, o ne paslaptis, kad ji vis kyla. Remiantis „statista.com“ duomenimis, vidutinis elektros brangimas ES kasmet sudaro apie 3,3 proc. Reikia nepamiršti, kad elektra brangsta, nes didėja jos paklausa – daugėja elektromobilių, kitų įrenginių. Tad atsižvelgus į tai atsiperkamumo terminas neišvengiamai trumpėja“, – teigia A. Karazinas.

Taip pat skaitykite:  Šiltnamio enciklopedija: patarimai, kaip tinkamai pasiruošti šiltajam sezonui

„Solet Technics“ vadovas papildo, kad saulės elektrinės statytojas įsipareigoja prižiūrėti elektrinę. Priežiūros paslauga kainuoja ir ji irgi gali kilti. „Net ir tai įvertinus, vis tiek skaičiuojama, kad pinigų grįžimas bus po 8 metų. O juk reikia nepamiršti, kad po tų 8 metų, elektrinė dar veiks mažiausiai 17 metų“, – teigia A. Karazinas.

Ar turėsiu elektros šaltuoju ir tamsiuoju metų laiku, kai saulės elektrinė nepagamina užtektinai elektros energijos?

„Turėdami saulės elektrinę, turime vertinti metinį elektros poreikį. Tai reiškia, kad nėra svarbu, kiek kuriuo metu, pavyzdžiui, sausį ar liepą, elektrinė gamina elektros“, – atkreipia dėmesį pašnekovas ir priduria, kad daugiausiai elektros energijos elektrinė sugeneruoja nuo kovo iki spalio mėnesio. Visa per šį laikotarpį pagaminta elektros energija ne visada yra sunaudojama momentiškai, todėl yra atiduodama į tinklą pasaugojimui.

„Rudenį ir žiemą, esant mažai elektros energijos generacijai, nepanaudotas perteklius gražinamas vartotojui. Esant trūkumui, elektra yra perkama iš bendro tinklo“, – komentuoja „Solet Technics“ vadovas.

Kas būna tuo atveju, jei elektrinė generuoja mažiau elektros energijos nei deklaruoja vystytojas?

Prieš sudarant sutartį su saulės parko projekto vystytoju, A. Karazinas pataria būtinai atkreipti dėmesį, ar šis įsipareigoja, kad elektrinė pagamins tam tikrą mažiausią kiekį elektros energijos, ir kas būna tuo atveju, jeigu nepagamins. „Tai garantuos, ar ir kaip bus atlyginti bet kokie galimi nuostoliai. Todėl rinkitės patikimus saulės elektrinės vystytojus“, – pataria pašnekovas.

Kas bus po 25 metų?

Šiuo metu sutartis naudotis saulės elektrinės gaminama elektros energija sudaroma 25 metams – skaičiuojama, kad būtent tiek laiko saulės elektrinė tinkama gaminti elektros energiją. Po šio laikotarpio elektrinė turi būti demontuota. „Tiesa, teisinis reglamentavimas dar gali būti keičiamas galbūt elektrinės tarnavimo laikas bus pratęstas. Bet kuriuo atveju, žmonėms tuo rūpintis nereikia – demontavimu pasirūpins saulės elektrinės projekto vystytojas. Norint būti ramiems, vėlgi prieš pasirašant sutartį rekomenduoju pasidomėti sąlygomis“, – atkreipia dėmesį A. Karazinas.

Taip pat skaitykite:  Į ką atkreipti dėmesį lyginant skirtingų bankų būsto paskolų pasiūlymus

Jis taip pat papildo, kad net tuo atveju, jei per 25 metus staiga pasikeis gyvenimo aplinkybės ir įsigyta elektrinė bus nereikalinga, ją galima parduoti ar padovanoti.

Kokiu atveju geriau elektrinę saulės parke ne pirkti, o nuomotis?

Pirmiausia, kaip sako A. Karazinas, reikia nepamiršti, kad į valstybės paramą galima pretenduoti tik tuo atveju, jeigu elektrinę ketinama išsipirkti. Be to, verta priminti, kad saulės elektrinių eksploatacijos laikotarpis – 25 metai, tad perkant galima kur kas daugiau sutaupyti.

„Kontraktas nuomai, manau, tinkamas ir prasmingas tuomet, kai ketinimas naudotis saulės gaminama elektros energija – laikinas. Pavyzdžiui, planuojant išvykti į užsienį arba norint tik laikinai pasibandyti, prieš nutariant įsigyti saulės elektrinę saulės parke ar statant savo“, – komentuoja „Solet Technics“ vadovas.

Be to, numojant saulės elektrinę, reikia mokėti už kilovatvalandes ir elektros pasaugojimo mokestį, kuris mokamas elektros tinklams. Šiuo metu jis siekia 31 eurą už vieną kilovatą per metus.

Įsigijus saulės elektrinę, už elektrą nieko mokėti nereikia, tik pasaugojimo mokestį.

Ką naudinga žinoti renkantis saulės elektrinės vystytoją?

Renkantis projekto vystytoją, svarbu atsižvelgti į jo patirtį, jau įgyvendintus projektus, turimą kapitalą, kad būtų pajėgus prisiimti įsipareigojimus visam elektrinės gyvavimo laikotarpiui. Taip pat verta pasidomėti įmonės istorija, atsiliepimais, jos turimais sertifikatais

„Be to, tuo atveju, jeigu saulės parkų platformą administruoja „Ignitis“, jie atlieka parko vystytojo vertinimą, projekto vertinimą ir kontroliuoja, kad projektas būtų įgyvendintas laiku ir atitiktų sutartyse numatytus aukščiausius kokybės standartus. Ne kiekviena kompanija gali patekti į šią platformą“, – papildo pašnekovas.

Alytaus Putinų gimnazijos mokytojas įtraukė mokinius į pagalbos Ukrainai iniciatyvą

Jei rūpinatės planetos ateitimi, rinkitės taisyti, o ne išmesti. Sparčiai augant elektronikos technologijoms ir plečiant jų pritaikymą, visame pasaulyje daugėja elektronikos atliekų. Europoje dedamos...

Vaistininkė pataria, kaip ištrūkti iš plaukų slinkimo pančių: dalijasi svarbiausiomis taisyklėmis

  Žiemos sezonu nemažai žmonių susiduria su plaukų slinkimu. Šiuos nemalonius pokyčius gali lemti oro sąlygos lauke bei patalpose, netinkama plaukų priežiūra, mikroelementų trūkumas ir...

Rekordinės sumos: pernai antstoliai išieškojo šimtus milijonų

Antstoliai kreditoriams praėjusiais metais sugrąžino 320,3 mln. eurų – 14,3 proc. daugiau nei 2023-iaisiais. Kaip skelbia Lietuvos antstolių rūmai, privatiems fiziniams asmenims per metus sugrąžinta 263,4...

Susitikimai su bendruomene: meras pristato nuveiktus darbus ir planus

Palangos meras Šarūnas Vaitkus kartu su komanda ir Tarybos nariais Kurhauze susitiko su aktyviais miesto senjorais – Trečiojo amžiaus universiteto nariais. Renginio metu buvo...

Palangos vyriausioji gyventoja Adelė Čižauskienė švenčia 104-ąjį gimtadienį

Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus pasidalijo ypatinga žinia – šiandien savo 104-ąjį gimtadienį švenčia vyriausia Palangos gyventoja Adelė Čižauskienė. Meras pasidalijo prisiminimu apie 2020...

U-11 A lygos salės futbolo turas Palangoje

Sausio 19 dieną Palanga taps jaunųjų futbolininkų kovų centru – čia vyks U-11 A lygos salės futbolo turas, kuriame dalyvaus komandos iš skirtingų miestų....

Jaunieji Palangos kūrėjai bibliotekoje – spektaklis apie draugystę

Palangos miesto savivaldybės viešoji biblioteka šiandien sulaukė ypatingų svečių – Palangos Vlado Jurgučio progimnazijos mokinių, kurie dalyvavo kūrybiniame renginyje. Skaitymai ir teatro „Tai bent“...

Kino vakaras Palangos kurhauze – projekto „Atviri visiems“ dalis

Palangos miesto globos namų gyventojai turėjo ypatingą progą dalyvauti kino vakare, surengtame istoriniame Palangos kurhauze. Šie filmo seansai yra svarbi socialinio projekto „Atviri visiems“...

Palangos NT vertė 2024 metais augo sparčiausiai

  Visas Lietuvoje esantis registruotas nekilnojamasis turtas (NT) įvertintas 205 mlrd. eurų ir palyginti su praėjusiais metais, šalies NT vidutinių rinkos verčių suma padidėjo 9...

Kuriuos žvyrkelius Susisiekimo ministerija tvarkys pirmiausia?

Susisiekimo ministras Eugenijus Sabutis teigia, kad šių metų biudžete žvyrkelių asfaltavimui numatyti 20 mln. eurų bus panaudoti tikslingai, orientuojantis į atvejus, kai tvarkyti reikia...

ORAI: Penktadieniui ir savaitgaliui

Penktadienio dieną Lietuvoje bus debesuota su pragiedruliais. Žymesnių kritulių nenumatoma. Vėjas vakarų, pietvakarių, 9–14 m/s, pajūryje gūsiai 15 m/s. Aukščiausia temperatūra 2–7 laipsniai šilumos. Šeštadienį...

Sausio 17 d. vardadieniai ir kitos įdomybės

Sausio septynioliktoji – 17-oji metų diena (penktoji 3-iosios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 349 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Beatričė, Dovainas, Dovainė, Dovas,...

Astrologinė prognozė sausio 17-ai, penktadieniui

AVINAS. Tikriausiai kils ūpas tvarkyti darbo kabinetą, sujauktus namus. Šiandien kaip magnetas trauks veidrodis. Vis norėsis pamatyti jame kažką žavaus. Jeigu tai nepavyks nepaisant...

Teismui perduota byla dėl galimai nekokybiško biokuro tiekimo Palangos ir Jonavos šilumos tinklams

Klaipėdos apylinkės prokuratūra perdavė teismui baudžiamąją bylą dėl galimai klastotų biokuro kokybės mėginių taip nuslepiant pristatytą nekokybišką biokurą UAB „Palangos šilumos tinklai“ ir UAB „Jonavos...

Palangos „Olimpas“ po įtemptos kovos Jurbarke nukrito į 3-ąją vietą

2025 m. sausio 16 d. vykusios Nacionalinės krepšinio lygos (7Bet-NKL) rungtynės tarp Palangos „Olimpas“ ir Jurbarko „Jurbarkas-Karys-Manvesta“ buvo įtemptos ir permainingos. Nors Palangos komanda...

Kas keisis automobilių rinkoje 2025-aisiais ir ką tai reiškia pirkėjams?

Automobilių rinką veikia įvairūs veiksniai: globalūs ekonomikos iššūkiai, besikeičianti politinė situacija ar griežtėjantys taršos reikalavimai. Net jei vienais metais pirkėjai aktyviai perka automobilius, kitais...

Patvirtinta dar kartą: „Iki“ trečius metus iš eilės pripažintas geriausiu darbdaviu Lietuvoje

Prekybos tinklas „Iki“ dar kartą patvirtino savo, kaip patrauklaus darbdavio, statusą – įmonė trečius metus iš eilės pelnė prestižinį „Top Employer 2025 Lietuva“ sertifikatą....

Sukčiai iš vyro pinigus viliojo dvejus metus

Į Vilniaus policiją kreipėsi nuo sukčių dvejus metus kentėjęs vyras. Kaip pranešė Policijos departamentas, trečiadienį, 9 val. 7 min., į Vilniaus apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą...

„Iki“ – dviguba taupymo šventė: „Gyvūnų fiestos“ įkarštyje prasidėjo ir didžiosios savaitgalio nuolaidos šeimos...

Kas gi nenorėtų net perpus mažiau sumokėti už ėdalą augintiniui ar paruošti sočią savaitgalio vakarienę sutaupant ir laiko, ir pinigų? Pažadus šiemet mažiau išlaidauti...

„Rimi Lietuva“ trečius metus iš eilės pripažinta „Top darbdaviu“

Jau trečią kartą nepriklausoma organizacija „Top Employers Institute“ įvertino prekybos tinklą „Rimi Lietuva“ bei jų indėlį kuriant darbo sąlygas, kurios užtikrina darbuotojų gerovę, ir...

„Rimi Lietuva“ trečius metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu

Jau trečią kartą nepriklausoma organizacija „Top Employers Institute“ įvertino prekybos tinklą „Rimi Lietuva“ bei jų indėlį kuriant darbo sąlygas, kurios užtikrina darbuotojų gerovę, ir...

Palangos ir Šventosios orai: ko tikėtis artimiausiomis dienomis?

  Ketvirtadienį Palangoje ir Šventojoje oras išliks debesuotas, tačiau kritulių bus labai nedaug – tik vietomis truputį palis. Rytas prasidės su 4 °C temperatūra, juntamoji...

Astrologinė prognozė sausio 16-ai, ketvirtadieniui

AVINAS. Jums ši diena bus gana nebloga. Gebėsite rasti bendrą kalbą su įvairiais žmonėmis. Galite tikėtis pasiūlymų, pašmaikštavimų. Kita vertus, rūpesčių gali sukelti impulsyvūs,...

Variklio aušinimo skystiys: kodėl netinka vanduo?

Aušinimo skystis yra vienas svarbiausių automobilio skysčių – be jo automobilio eksploatavimas būtų neįmanomas. Geras aušinimo skystis pasižymėti bent keletu svarbių savybių, viena jų...

Astrologinė prognozė sausio 15-ai, trečiadieniui

AVINAS. Gali būti, kad šiandien mėginsite tartis dėl įsidarbinimo ar geresnių darbo sąlygų, norimo projekto. Tik nesielkite spontaniškai, įvertinkite, ką gausite ir ką prarasite....

Startuoja nauja „Rimi“ kampanija „Ri ir Mi“: žaismingai kviečia sutaupyti

Prekybos tinklas „Rimi“ pradeda metus su nauja reklamos kampanija, kurios centre – dar nematyti mini personažai, kurių vardai – Ri ir Mi. Pirkėjai bus...

Palangoje prasideda Muzikos ir meno namų statybos

Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus savo socialiniuose tinkluose pasidalijo džiugia naujiena – oficialiai išduotas statybos leidimas ilgai lauktiems Muzikos ir meno namams. Šis trijų...

Pajūrio gyventojams primenama būti budriems: sukčiams atiduota dar 187,5 tūkst. eurų

Pastarąją parą policija registravo daug stambių sukčiavimų – jaunas vyras policijai pranešė dėl sukčiavimo praradęs 136 tūkst. eurų. Dar keli asmenys Šiauliuose ir Anykščių...

Ar Seimo narys Karolis Neimantas tikrai už nepriklausomybę?

Palangos meras Šarūnas Vaitkus savo socialiniuose tinkluose išreiškė pasipiktinimą Seimo nario Karolio Neimanto pozicija dėl Lietuvos energetinės nepriklausomybės. Meras priminė kruvinąją 1991-ųjų Sausio 13-osios...

Savaitės pajūrio kelių policijos suvestinė: pažeidimų gausa ir griežta kontrolė

Klaipėdos apskrities kelių policija aktyviai vykdė prevencines priemones siekiant užtikrinti saugumą pajūrio keliuose. Per sausio 6–12 d. vykdytas patikras nustatyta net 191 kelių eismo...

Astrologinė prognozė sausio 14-ai, antradieniui

AVINAS. Jūs arba jūsų draugai, vaikai gali įsivelti į avantiūras. Būtų geriau vengti rizikos bei abejotinos reputacijos kompanionų. Daugiau dėmesio skirkite vaikams, mylimam žmogui.   JAUTIS. Jeigu...

Orai Palangoje ir Šventojoje: stiprus vėjas, lietus ir lijundra

Sausio 14 d. Palangoje ir Šventojoje nusistovėjo debesuoti ir vėjuoti orai. Ryte temperatūra siekia apie 4–5 °C, juntama temperatūra dėl stipraus vėjo svyruoja apie...

Skulptūros Birutei Palangoje: legenda, vagystė ir sugrįžimas

Prie Birutės kalno papėdės stovinti skulptūra „Tau, Birute“ – ne tik meninis kūrinys, bet ir gyvas pasakojimas apie kultūrinę Palangos bendruomenės stiprybę. Šiemet sukanka...

Stintų šventė jau ne už kalnų – pasižymėkite datą savo kalendoriuje

Iki garsiosios šventės „Palangos stinta“ liko mažiau nei mėnuo, todėl kurorte intensyviai vyksta pasiruošimo darbai. „Baigiame dėlioti paskutinius šventinės programos akcentus: viešojo maitinimo įstaigos...

Astrologinė prognozė sausio 13-ai, pirmadieniui

AVINAS. Šiandien daug galvosite apie verslo, nuosavybės arba kitus materialinius, piniginius klausimus. Regis, nestigs reikiamos informacijos ir praktiškumo. Prioritetą teikite tam, kas prisidėtų prie...

Palangos orkestras pristato albumą „The Italian Pop-Corn“

Palangos orkestras džiugina klausytojus naujausiu savo kūriniu – penktuoju albumu „The Italian Pop-Corn“. Šiame albume įrašyta viena iš 2024 metų „Orkestro vasaros“ programų –...

Kaip palangiškiai gali sutaupyti sveikatai ir grožiui?

Palanga – ne tik poilsio ir jūros mylėtojų rojus, bet ir puiki vieta rūpintis savo sveikata bei grožiu. Miesto gyventojams siūloma daugybė nuolaidų ir...

Burmistro Jono Šliūpo žmona, palangiškė Grasilda Grauslytė-Šliūpienė minėtų gimtadienį

Šiandien sukanka 132 metai, kai gimė Grasilda Grauslytė-Šliūpienė, palangiškė, Jono Šliūpo žmona (antroji). Pagal rastą krikšto metriką ji gimė 1893 metais sausio 12 dieną...
spot_img